Wyhoduj seler w rozmiarze XXL! Wystarczy zrobić jedną rzecz
Hodowanie selerów jest stosunkowo proste. Warto jednak wiedzieć, co robić, by bulwy osiągnęły pokaźne rozmiary. Przedstawiamy patent na duży seler. Wystarczy wziąć przykład z doświadczonych ogrodników i zrobić jedną rzecz.
27.07.2023 14:09
Seler jest dość niepozornym warzywem, ale bez niego nie da się ugotować niedzielnego rosołu, bulionu czy zrobić tradycyjnej sałatki jarzynowej. Z tego powodu wiele osób decyduje się na uprawianie selerów w przydomowych ogródkach. Nie jest to bardzo trudne zadanie, ale warto znać patent na to, jak wyhodować naprawdę duże bulwy. Wyjaśniamy, co powinieneś zrobić.
Jak należy sadzić seler?
Seler powinno się sadzić po 15 maja, czyli po tzw. zimnej Zośce. Jeśli się spóźniłeś i zasadziłeś go w czerwcu, rozsada nie miała wystarczająco dużo czasu, by przyjąć się w ziemi. Duże znaczenie ma również miejsce, w którym ulokowałaś swoją uprawę. Seler powinien rosnąć na słonecznym stanowisku. Jeśli umieściłeś go w ciężkiej, bardzo kwaśnej glebie (optymalne pH to 6,5-7,5), prawdopodobieństwo wyhodowania dużych bulw niestety maleje. Podobnie, jeśli posadziłeś selery w ziemi po pietruszce, marchewce lub cebuli. Seler nie osiągnie dużych rozmiarów, jeśli usytuowałeś go zbyt gęsto. Odstęp między sadzonkami powinien wynosić 30-40 cm. Jeśli popełniłeś błędy przy sadzeniu selera, niewiele można już na to poradzić. Możesz jednak wykorzystać patent na to, by nieco zwiększyć szanse na udane plony. Ta sztuczka przyda ci się również w przypadku, gdy wszystko zrobiłeś, jak należy. Wtedy możesz liczyć na to, że twoje selery osiągną naprawdę imponujące rozmiary.
Jaki jest patent na duży seler?
Jak wspomnieliśmy, seler nie jest rośliną bardzo wymagającą. Musisz jednak regularnie go podlewać. To szczególnie ważne w okresie wzrostu, czyli w sierpniu i wrześniu. W tym czasie powinieneś nawadniać swoją uprawę codziennie, by ziemia przez cały czas była umiarkowanie wilgotna. Ważne jest również regularne odchwaszczanie grządek, na których rośnie seler. Nie możesz także dopuścić do tego, aby roślina wypuściła boczne korzenie. Jeśli się pojawią, bulwa nie będzie tak masywna, jak byś tego oczekiwał. Aby tego uniknąć, wystarczy zastosować patent ogrodników. Kilka razy wepchnij nóż w ziemię przy samej bulwie i odetnij rosnące wokół niej korzenie. Zostaw tylko te, które znajdują się pod nią. Dzięki temu roślina będzie lepiej się rozwijać. Zbiór selera możesz prowadzić od końca września aż do pierwszych przymrozków.