Piękna bylina na rabaty, która nie wymaga naszej pracy. Rozrasta się jak kolorowy dywan
Żeniszek meksykański to roślina, która znakomicie sprawdzi się do wysadzania na rabaty. Kwitnie bardzo długo, aż do późnej jesieni i pierwszych przymrozków. Sprawdzi się jako dekoracja balkonów i tarasów oraz zachwyci drobnym i egzotycznym kształtem liści. To świetna roślina na rabaty!
Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, a konkretnie rośnie w Peru i Meksyku jako gatunek wieloletni. W naszym klimacie żeniszek meksykański jest jednorocznym kwiatem, który rośnie od 10 do nawet 60 cm. Warto dodać, że rozrasta się jak krzew do około 9 cm długości oraz posiada wiele pędów. Liście żeniszka meksykańskiego są pokryte meszkiem i mają kształt przypominający serce lub jajo. Natomiast kwiaty są drobne oraz języczkowate o średnicy 2 cm, w kolorach m.in. fioletu, bieli, czy purpury.
Najpopularniejsze odmiany żeniszka meksykańskiego
Odmiany kwiatów dzielimy ze względu na rozmiar, dlatego wyróżniamy:
- niskie, np. Pink Ball ma do 20 cm wysokości i wyróżnia się różowym kolorem oraz Aloha White o białych kwiatach, która rośnie do 15 cm;
- średniowysokie, dorastające do 30 cm w kolorze niebieskim lub fioletowym np. odmiana Morskie Oko i Tetra Blue Mink;
- wysokie, czyli np. Artist Rose osiągająca do 60 cm wzrostu;
Największą popularność ma żeniszek karłowaty, którego można spotkać na rabatach najczęściej, bo dorasta do 20 cm.
Wymagania w uprawie żeniszka meksykańskiego
Roślina ta lubi stanowiska widne i ciepłe, co najlepiej wpłynie na rozwój kwiatostanów. Gleba dla żeniszka meksykańskiego musi być dobrze przepuszczalna oraz lekka o pH kwaśnym. Jeśli sadzimy go w doniczkach to, zmieszajmy glebę z piaskiem i perlitem. Podlewanie nie powinno odbywać się często, lepiej roślinę przesuszyć niż nadmiernie podlewać, ponieważ sprzyja to rozwojowi pleśni. Warto po pierwszym kwitnieniu żeniszka meksykańskiego podciąć jego pędy, dzięki temu wypuści więcej pąków. Odżywianie krzewu trzeba przeprowadzać tylko, kiedy jest w doniczkach. Najlepiej sprawdzi się nawóz do roślin ozdobnych stosowany do 3 razy w okresie kwitnienia. Rozsady żeniszka meksykańskiego dobrze jest wykonywać z nasion i sadzonek, na początku wiosny.
Choroby żeniszka meksykańskiego
Ogromnym plusem hodowli jest to, że roślina jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. Jednak nieodpowiednia pielęgnacja może żeniszka meksykańskiego zabić. Pod wpływem dużej ilości wody pojawia się pleśń, która osłabia liście, łodygi oraz korzenie. Dlatego spryskuj roślinę domowym preparatem antygrzybicznym.