PoradyPilnuję, by domownicy tego nie wyrzucali. Potem rozkładam w ogrodzie, a szkodniki uciekają

Pilnuję, by domownicy tego nie wyrzucali. Potem rozkładam w ogrodzie, a szkodniki uciekają

kawa na mszyce, fot. Genialne/Getty Images
kawa na mszyce, fot. Genialne/Getty Images

03.09.2023 11:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy rośliny zaatakują mszyce, trzeba szybko działać. W przeciwnym wypadku w mgnieniu oka zniszczą uprawy i rośliny ozdobne. Na szczęście jest prosty sposób, by pozbyć się szkodników. Oto jak kawa działa na mszyce.

Mszyce mogą spowodować w ogrodzie naprawdę duże straty. Te niewielkie owady wysysają sok z liści oraz łodyg roślin uprawnych i ozdobnych. Szybko się rozmnażają i nie są wybredne, dlatego mogą w krótkim czasie doszczętnie zniszczyć efekty twojej ciężkiej pracy. Kiedy się pojawią, powinieneś od razu zacząć działać. Dobrym sposobem na mszyce jest kawa, a konkretnie fusy.

Dlaczego kawa pomaga na mszyce?

Kawa działa zabójczo na mszyce. Fot. Genialne.pl
Kawa działa zabójczo na mszyce. Fot. Genialne.pl

Jak stosować kawę na mszyce?

Kawa na mszyce może być wykorzystana na 2 różne sposoby. Po pierwsze, warto rozsypać ją na ziemi wokół zaatakowanych lub zagrożonych roślin. Zanim to zrobisz, musisz jedynie porządnie wysuszyć fusy, by nie zaczęły pleśnieć. Po drugie, możesz wykonać oprysk z kawy, który szybko unicestwi szkodniki. Zaparz fusy w 250 ml wody. Odstaw napar na pół godziny, a następnie przefiltruj i zostaw do ostygnięcia. Zimną kawę przelej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl na roślinach zaatakowanych przez mszyce. Pamiętaj, by nanosić preparat również na spodnią stronę liści, ponieważ owady lubią się tam grupować. Powtarzaj zabieg co 2 dni, a szybko pozbędziesz się problemu.

Kawa to świetny sposób na mszyce. Fot. Freepik
Kawa to świetny sposób na mszyce. Fot. Freepik

Jaka kawa działa na mszyce?

Zanim zabierzesz się do walki z mszycami, musisz wiedzieć, że nie każda kawa działa na szkodniki równie skutecznie. Jak wspominaliśmy, zabójczy wpływ ma na mszyce kofeina. W związku z tym nie powinieneś używać kawy bezkofeinowej. Badania wykazały również, że kiepskim wyborem będą fusy z parzenia espresso. Wszystko przez to, że zawierają bardzo mało składników bioaktywnych. Fusy z kawy możesz natomiast z powodzeniem zastąpić czarną herbatą, która również zawiera kofeinę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także