Żadne opryski! 1 rzecz wytępi mszyce. Tak wezwiesz ich naturalnych wrogów
Bez oprysków i odżywek. Istnieje prosty sposób na mszyce w ogrodzie, który nie wymaga stosowania absolutnie żadnych preparatów ochrony roślin. Wystarczy wykorzystać prosty, ogrodniczy trik, by zabezpieczyć rośliny.
Mszyce w ogrodzie bywają prawdziwym utrapieniem. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, zniszczą kwiaty, a także uprawy owoców i warzyw. Aby tego uniknąć, zastosuj sprawdzony sposób na szkodniki. Wystarczy... kawałek żółtej wstążki.
Jakie szkody robią mszyce?
Mszyce atakują zarówno kwiaty, jak też owoce oraz warzywa. Wykluwają się wiosną, a żerują głównie późnym latem i wczesną jesienią. Te niewielkie owady wgryzają się w liście i łodygi oraz wysysają z nich sok. W efekcie rośliny przestają wypuszczać nowe pędy i rosnąć. Poza tym mszyce przenoszą grzyby oraz wirusy, które są przyczynkiem rozwoju chorób. Skutki działalności tych szkodników łatwo zauważyć. Najpierw na liściach pojawiają się przebarwienia, a następnie stają się one zdeformowane i zaczynają się zwijać.
Prosty sposób na mszyce w ogrodzie
Jeśli stawiasz na uprawy ekologiczne, powinieneś wypróbować bardzo prosty sposób na mszyce w ogrodzie. Polega na zawiązaniu na roślinach żółtych wstążek. W przeciwieństwie do czerwonych kokardek nie chodzi tu o żadne przesądy. To sprawdzona metoda, która pozwala zwabić do ogrodu naturalnych wrogów mszyc. Mowa o biedronkach, które żywią się tymi niewielkimi owadami. Jedna potrafi zjeść nawet 100 mszyc w ciągu dnia! Warto stosować ten sposób zarówno w przypadku roślin, które są zagrożone atakiem szkodników, jak i tych, na których już zerują mszyce. Biedronki przyciągniesz do ogrodu także w inny sposób — rozwieszając w nim domki dla owadów wykonane z doniczek wypełnionych sianem.
Jakie są inne sposoby na mszyce?
Jeśli nie przekonuje cię ten sposób na mszyce w ogrodzie, możesz zastosować jeden z domowych oprysków. Proste i skuteczne preparaty wykonasz m.in. z:
- sody oczyszczonej (1,5 l ciepłej wody, 1 łyżeczka sody i 1,5 łyżeczki szarego mydła),
- pokrzywy (liście i łodygi umieść w wiadrze i przyciśnij cegłą lub kamieniem, zalej wodą i ustaw w półsłonecznym miejscu na ok. 3 tygodnie; co jakiś czas mieszaj; stosuj po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:20),
- ostrej papryki (1 łyżeczka proszku na 1/2 litra wody; odstaw mieszankę na 36 godzin, a następnie przefiltruj; stosuj, rozcieńczając 20 ml preparatu w 1 l wody).