PoradyLajfhakiPlastikowe woreczki, których lepiej unikać. Twoje zdrowie ci podziękuje, jeśli z nich zrezygnujesz

Plastikowe woreczki, których lepiej unikać. Twoje zdrowie ci podziękuje, jeśli z nich zrezygnujesz

plastikowe woreczki, fot. Genialne
plastikowe woreczki, fot. Genialne
08.08.2023 17:58

Kupując w sklepie kaszę lub ryż, nie zwracamy uwagi na ich opakowanie. Producenci tak przyzwyczaili konsumentów do tych folijek, w które są opakowane, że ciężko wyobrazić sobie inną możliwość. Tymczasem te plastikowe woreczki są megaszkodliwe. Podpowiadamy, jak ich unikać.

Po wyciągnięciu z kartonika wrzucamy do gotującej się wody i gotowe. Nie musimy martwić się odmierzaniem ziaren lub ryzykiem sklejenia ich ze sobą. Jak się okazuje, używanie ryżu lub kaszy w woreczkach jest groźne dla zdrowia, ponieważ materiał, z którego są wykonane, zawiera bisfenol A.

Czym jest bisfenol A?

To uwalniana podczas gotowania produktów w woreczkach substancja chemiczna. Zazwyczaj bisfenol A (określany skrótem BPA) stosowany jest do utwardzania tworzyw sztucznych. Okazuje się, że jego działanie jest bardzo podobne do estrogenu. W efekcie może wywoływać poważne zaburzenia gospodarki hormonalnej. Ma więc negatywny wpływ na płodność, uszkadza rozwój układu nerwowego u dzieci, powoduje poronienia, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Warto dodać, że bisfenol A niekorzystnie oddziałuje na sprawność seksualną oraz ekspresję genów. Z tego względu w wielu krajach świata został on całkowicie zakazany, m.in. w Korei, Japonii, Kanadzie oraz w kilku stanach USA. Natomiast w Unii Europejskiej od 2011 roku obowiązuje zakaz stosowania tej substancji w produkcji np. butelek dla niemowlaków i dzieci. Mimo to nie wycofano z rynku całkowicie bisfenolu A, dlatego my sami musimy z niego zrezygnować. Nie kupujmy go w formie tworzyw sztucznych albo plastikowych opakowań na żywność. A jeśli decydujemy się na zakup ryżu w torebkach, to przed gotowaniem koniecznie wyciągajmy go.

Arborio Risotto Rice pack short-grain on wooden table top, photographed
Arborio Risotto Rice pack short-grain on wooden table top, photographed

Jak unikać plastikowych woreczków?

Warto zaznaczyć, że w obecnym czasie nie da się wyeliminować bisfenolu A całkowicie. Jedynie można go ograniczać samodzielnie. Jak? Aby to zrobić, nie należy:

  • kupować pojemników z oznaczeniem "3" lub "7", ponieważ w ich produkcji używa się BPA (zawsze wybieraj te o oznaczeniu "BPA-free");
  • podgrzewać posiłków w plastikowych pojemnikach lub talerzach;
  • przechowywać mrożonych lub świeżych warzyw w plastikowych opakowaniach;
  • wybierać produktów w formie konserwy lub puszek, a słoików;
  • zabierać ze sobą papierowych paragonów, ponieważ zawarty w nich bisfenol A jest prawie 1000 razy większy niż w żywności. Warto dodać, że w 46% przenika przez skórę do naszego organizmu. Z tego powodu lepiej wybrać paragony elektroniczne.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także