PoradyLajfhakiPo powrocie z grzybobrania robię jedną rzecz. Nie ma mowy o robaczywych okazach

Po powrocie z grzybobrania robię jedną rzecz. Nie ma mowy o robaczywych okazach

jak pozbyć się robaków z grzybów, fot. Getty Images
jak pozbyć się robaków z grzybów, fot. Getty Images

29.09.2023 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bo udanym grzybobraniu przychodzi czas na dokładne oczyszczanie grzybów. Jakie jest twoje zdziwienie, gdy okazuje się, że połowa z nich jest robaczywa. Większość z nas je wówczas wyrzuca, a to spory błąd. Jak pozbyć się robaków z grzybów? Można to zrobić już w kilka chwil. Nie wierzysz? Sprawdź koniecznie!

Jesienne grzyby przerabiamy na rozmaite potrawy, suszymy czy marynujemy. Choć wizja jest piękna, to plany mogą nam pokrzyżować nieproszeni goście. Raczej nikt nie chce jeść grzybów, w których znajdują się małe robaczki. Masz dwie opcje — wyrzucić grzyby lub usunąć robaki. Podpowiemy ci jak to zrobić.

Czy można jeść robaczywe grzyby?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta — tak, można je jeść. Problem pojawia się w momencie gdy wizja małych robaczków odbiera nam apetyt i zamiast cieszyć się pysznymi grzybami, czujemy jak "rosną nam w buzi". Niektórzy grzybiarze akceptują niewielką ilość szkodników i po odpowiedniej obróbce nie widzą problemu, by jeść takie dary lasu. Specjaliści raczej odradzają spożywania grzybów, które nie są w pełni zdrowe. Nie mniej wszystko zależy od osoby i poziomu akceptacji danego stanu rzeczy.

Jak pozbyć się robaków z grzybów? Zrób im kąpiel, fot. Freepik
Jak pozbyć się robaków z grzybów? Zrób im kąpiel, fot. Freepik

Jak pozbyć się robaków z grzybów? Wystarczą dwie rzeczy

Okazało się, że w twoim koszu nie ma praktycznie żadnych zdrowych grzybów? Z żalem patrzysz na zwoje znaleziska i nie chcesz ich wyrzucać? Aby jakoś uratować sytuacje, możesz wykonać trik polegający na oczyszczeniu grzybów z wszelkiego robactwa. Potrzebujesz roztworu wody i soli. Zamoczysz w nim grzyby i pozostaw na kilkanaście minut. Potencjalni intruzi szybko opuszczą grzyby, gdyż żrąca sól będzie ich wręcz palić. Co ciekawe ten trik przydaje się również w momencie, gdy na darach lasu jest sporo piasku i igliwia ze ściółki leśnej. Musisz też wiedzieć, że istnieją takie rodzaje grzybów, które rzadko są robaczywe. Do tego grona zaliczają się kurki, które mają w sobie pewne substancje odstraszające robaki. Innym grzybem, który na ogół jest zdrowy, to tak zwany siniak.

Jak pozbyć się robaków z grzybów? Zrób im kąpiel, fot. Freepik
Jak pozbyć się robaków z grzybów? Zrób im kąpiel, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także