Po śniadaniu nie wylewam do zlewu. Wykorzystam je na kolejnym grillu
Po ostatniej imprezie ze znajomymi zapomniałeś wyczyścić grilla, a teraz zaschnięty tłuszcz jest opory na wszelkie środki czyszczące? Podpowiemy, jak poradzić sobie z tym problemem.
Zaschnięty tłuszcz, spalenizna i resztki jedzenia to widok, jaki zastajemy po wieczornym grillowaniu ze znajomymi. Po wielu godzinach zabrudzenia na stałe przywarły do kratki, a kilkugodzinne moczenie na nic się nie zdaje. W takiej sytuacji trzeba wykazać się wiedzą na temat czyszczenia powierzchni i dobrać odpowiednie składniki, by pozbyć się zaschniętego brudu.
Jak wyczyścić grilla ze spalenizny i tłuszczu?
Któż nie kocha grilla? Toż to sport narodowy Polaków! Tych, którzy lubią lub przynajmniej neutralnie podchodzą do czyszczenia rusztu, można zliczyć na palcach jednej ręki. Obklejony tłuszczem grill przyciąga bakterie i zniechęca do kolejnego użycia. Higiena to podstawa, dlatego nie wolno bagatelizować nawet najmniejszych zanieczyszczeń, na których i tak są już miliony bakterii.
Zanim sięgniesz po mocne detergenty, pomyśl, czy jest to na pewno bezpieczne. Źle wypłukany środek czyszczący może dostać się do jedzenia przy następnym użyciu, a to niesie ryzyko zagrożenia zdrowia i życia. Istnieją znacznie bezpieczniejsze metody, które są tanie, a równie skuteczne. Wszystkich przypaleń możesz pozbyć się za pomocą fusów po kawie. Nałóż ich trochę na gąbkę i wykorzystaj ich ścierne właściwości do umycia rusztu. Będziesz w szoku, jaki efekt uzyskasz już po kilku minutach.
Inne metody, których nie powstydzi się nawet perfekcyjna pani domu
- roztwór octu, wody i płynu do naczyń — wystarczy zmieszać wszystkie składniki w takich samych proporcjach, a następnie zwilżyć gąbkę i wyszorować ruszt. Po kilku minutach spalenizna zacznie odpadać;
- czyszczenie grilla przy pomocy cebuli — ten sposób wywołuje sporo oburzenia, lecz trzeba go wypróbować na własnej skórze, by przekonać się, jak bardzo jest skuteczny. Sok z cebuli genialnie ściąga brud, wystarczy pocierać przekrojonym warzywem po kratkach, a w mig staną się czyste;
- folia aluminiowa — folia zgnieciona w kulkę może być niczym peeling i skutecznie ściągnie zaschniętą warstwę brudu z grilla.
Grill gazowy i elektryczny potraktuj nieco inaczej
W przypadku grilla na gaz czy prąd, mamy znacznie mniej pracy, lecz musimy postępować o wiele delikatniej. Wystudzony sprzęt rozbieramy na poszczególne części, zwracając szczególną uwagę na ruszt. Myjemy go gąbką nasączoną octem i mydłem, a przypalone resztki odrywamy za pomocą drucianej szczotki. W przypadku teflonowych powierzchni musimy zrobić to za pomocą drewnianej łopatki, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Pod złożeniem grilla, należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu wszystkich elementów.