PoradySprzątaniePo sprzątaniu posyp brudnego mopa. Zapach stęchlizny zniknie

Po sprzątaniu posyp brudnego mopa. Zapach stęchlizny zniknie

Mop w wiaderku
Mop w wiaderku
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Santiago Urquijo
07.01.2024 12:15, aktualizacja: 07.01.2024 13:33

Mimo że mop to narzędzie ułatwiające sprzątanie, to właśnie on jest jednym z najbrudniejszych przedmiotów w całym domu. Po kilku użyciach staje się szary, pełen okruchów i kurzu, a zamiast czyścić podłogi, pozostawia na nich smugi. Jak go pielęgnować, by nie kupować co chwilę nowej sztuki? Mamy na to sposób!

Czysta, lśniąca podłoga to wizytówka każdego domu. Niestety utrzymanie jej w tej kondycji to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy nie mamy odpowiedniego sprzętu. Mowa o mopie, który po kilku użyciach nadaje się do kosza ze względu na nagromadzony brud. Po każdym zmywaniu podłogi konieczna jest gruntowna pielęgnacja włókien mopa. Potrzebujesz do tego tylko dwóch kuchennych składników. To tani i łatwy sposób na utrzymanie narzędzia w dobrej kondycji przez długi czas.

Jak wyczyścić mopa do podłóg?

Jeśli pielęgnacja włókien mopa kończy się na przepłukaniu go wodą, to nie dziw się, że po czasie jego stan pozostawia wiele do życzenia. Brud i wilgoć to idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Po czasie mop zaczyna cuchnąć stęchlizną i zamiast oczyszczać powierzchnie, powoduje jeszcze większe zabrudzenia.

Najlepiej mieć sprzęt z wymiennymi końcówkami, które łatwo ściągać i prać. Można to robić ręcznie lub w pralce. Poza standardowym detergentem warto dolać nieco wybielacza, który zabije wszystkie bakterie zgromadzone w mopie. Wyprana tkanina jest gotowa do ponownego użycia. Na co dzień unikamy prania mechanicznego, gdyż może łatwo zniszczyć włókna. Lepiej zastosować domową zasypkę, która odświeży i odkazi powierzchnie mopa. Jak ją wykonać? Potrzebujesz tylko dwóch kuchennych składników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skuteczna zasypka do mopa

Po każdym sprzątaniu koniecznie wypłucz tkaninę pod bieżącą wodą i lekko ją osusz. Następnie przygotuj po łyżce sody i soli kuchennej. Wymieszaj oba składniki i posyp obficie mopa, a następnie pozostaw na kwadrans, by składniki miały okazje zadziałać na tkaninę. Następnie płuczemy mopa i wystawiamy go na suszarkę, by mógł wyschnąć. Soda ma działanie bakteriobójcze i antygrzybicze, dzięki czemu zabija wszystkie mikroorganizmy i grzyby, które mnożą się na tkaninie. Sól podbija jej działanie i hamuje wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.

Na sam koniec warto wspomnieć o tym, że po każdym sprzątaniu nasz mop musi mieć dostęp do powietrza. Jeśli wrzucisz go do wiadra i zostawisz do kolejnego sprzątania, wilgoć i bakterie zaczną siać spustoszenie na jego powierzchni, a to przyczyni się do szybszego zużycia. Pielęgnacja pomoże ci zaoszczędzić na nowym sprzęcie, a użycie domowych składników będzie znacznie bardziej ekologiczne niż korzystanie ze sklepowych detergentów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także