PoradyLajfhakiJak wołać kota w różnych językach? Zdziwisz się, na co reagują futrzaki

Jak wołać kota w różnych językach? Zdziwisz się, na co reagują futrzaki

Jesteś na wakacjach w słonecznej Grecji i nagle widzisz puszystego mruczka, który czai się nieopodal twojego apartamentu? Jeśli chcesz, by do ciebie przybiegł, wołanie "kici kici" na niewiele się zda. Koty w innych krajach reagują na zupełnie inne dźwięki. Przygotowaliśmy krótką listę zawołań, jakie koniecznie musisz poznać. Jeśli ich użyjesz, kot uzna cię za okolicznego mieszkańca.

Jak wołać koty w innym języku?
Jak wołać koty w innym języku?
Źródło zdjęć: © Freepik | satura86

Będąc w ciepłych krajach, można dostrzec mnóstwo kotów na ulicach. Cześć z nich to bezdomne kociaki, które nauczyły się żyć pośród ludzi. Są przyjazne i bardzo chętnie witają się z każdym napotkanym człowiekiem. Jeśli chcesz się z nimi przywitać lub je przywołać standardowa formułka "kici kici" nie za egzaminu. Otóż każdy kraj ma swoją wersję tego dźwięku i koty są przyzwyczajone do zupełnie innych zwrotów kierowanych w ich stronę.

Jak wołać koty w innym języku?

Przenosimy się do słonecznej Grecji. Mnogość kotów na ulicach to raj dla fanów czworonożnych futrzaków. Jeśli chcesz je przywołać, musisz użyć słowa "pss-pss". Bardzo podobny dźwięk przywołujący, zarówno koty jak i psy, usłyszymy na Cyprze "ps-ps-ps". Różnią się częstotliwością i ilością "s" ale poza tym brzmią bardzo podobnie.

Będąc w Bułgarii i Serbii, musimy nieco zmienić ton i wymówić śmieszny zwrot "mac-mac", natomiast we Francji wykorzystamy "minu-minu-minu". W Anglii i USA wykorzystamy popularne "kitty-kitty", lecz z opowieści lokalsów można wywnioskować, że angielskie koty reagują na nasze rodzime "kici-kici". Europejskie zwroty są różne, lecz brzmią bardzo podobnie. Jeśli przeniesiemy się do Azji, a konkretnie do Japonii, lokalne koty będą reagować tylko na "neko-chan, oide" co dla nas Polaków brzmi co najmniej jak zaklęcie z Harrego Pottera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy wiesz, że... Ukryte funkcje znanych rzeczy

Koty uciekają, gdy słyszą te słowa

Egipcjanie mówią, że nasze rodzime "kici-kici" brzmi jak prychnięcie na kota, który ma zejść nam z oczu, dlatego wołanie je tym zwrotem najczęściej kończy się ucieczką pupila. Jeśli nie pamiętasz, jak przywołać kota w danym języku, skorzystaj z uniwersalnego dźwięku, który zwraca uwagę wszystkich pupili. Mowa tutaj o dźwięku naśladującym otwieranie puszki "csss". Koty w okolicy z pewnością go usłyszą i będą zainteresowane twoją osobą.

Głaskanie kota.
Głaskanie kota.© Freepik | Oleksandr Ryzhkov

Kiedy dojdzie do spotkania, pamiętaj, by zachowywać się w odpowiedni sposób. Koty nie lubią nagłych ruchów i mocnego dotyku. Zazwyczaj kot już w pierwszej chwili pokazuje, na jak dużo możesz sobie pozwolić, a zmuszanie go do przytulania czy całusów to prosta droga do konfrontacji. Zwierzak potrzebuje czasu na przełamanie bariery, a zachęcanie go do nadmiernej czułości najczęściej kończy się bolesnym podrapaniem.