Po upływie terminu nie wyrzucaj. Ochroni jeszcze rośliny przed zarazą i mączniakiem
Naturalny nawóz do kwiatków ma więcej zalet, niż ci się wydaje. Kwiaty znacznie bardziej wolą naturalne produkty, które dostarczają im niezbędnych składników odżywczych. Sprawdź, jak go zrobić w kilku krokach!
Drożdże to kuchenny składnik, bez którego trudno sobie wyobrazić ciasto na chałkę czy bułeczki. Inni natomiast używają ich jako element produkcji mocnych alkoholi. Większość z nas nie wie, że można je wykorzystywać jako naturalną pożywkę dla roślin. Samo wrzucenie kostki drożdży do doniczki nie wystarczy, lecz droga do przygotowania nawozu jest niezwykle prosta!
Naturalny nawóz z drożdży piekarskich
Kiedyś drożdże były wykorzystywane do robienia odżywczych napojów, bogatych w witaminę B, C i D, a także peptydy, aminokwasy i mikroelementy. Okazuje się, że służą nie tylko ludziom, ale i kwiatom, które mogą z nich pobierać wszystko, czego akurat brakuje im w podłożu. Często ziemia, w której rosną, jest pozbawiona witamin i minerałów, przez co roślina ma utrudniony rozwój. Ponadto nawóz z drożdży zabezpiecza korzenie przed chorobami i szkodnikami. Jeśli chcesz, zrób go więcej na zapas i podlewaj również rośliny ogrodowe, które ci za to podziękują. Jak przygotować nawóz?
- W dużym naczyniu umieść 100 grozkruszonychdrożdży. Dosyp szklankę cukru i odstaw na 1-2 godziny.
- Przerzuć wszystko do wiadra i zalej go 10 litrami ciepłej wody.
- Wmieszaj zawartość i odstaw na tydzień do sfermentowania. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia.
Jak stosować nawóz?
Jeśli chcesz nim potraktować domowe kwiaty, musisz rozcieńczyć mieszankę. Na jedną szklankę produktu przypada 10 litrów czystej wody. Przelej trochę mikstury do butelki ze spryskiwaczem i użyj na wszystkie rośliny, które przejawiają oznaki choroby. Oprysk działa na plamistość, mączniaki, szarą zgniliznę czy zarazę ziemniaczaną. Ponadto warto pryskać wszystkie rośliny, które kwitną, zarówno te domowe, jak i w ogrodzie. Stosuj ochronę raz na tydzień przez cały okres wzrostu. Wcześniej przygotowana mieszanka powinna wystarczyć na cały sezon, gdyż jest bardzo ekonomiczna i nie może się zepsuć, jeśli dobrze ją zabezpieczymy.