Podczas Święta Zmarłych w Hiszpanii nie może zabraknąć kasztanów. To ich zwyczaj
Mówi się, co kraj, to obyczaj. I jest w tym ziarnko prawdy, ponieważ nie wszędzie Wszystkich Świętych obchodzi się tak samo. Wiele zależy też od regionu. Stałym elementem są odwiedziny na grobach bliskich. Oto jak wygląda święto zmarłych w Hiszpanii.
01.11.2023 16:03
W Hiszpanii Wszystkich Świętych i Zaduszki również przypadają na 1 i 2 listopada. To okres zadumy i wizyt na cmentarzach. Jednak niektóre zwyczaje związane z tym okresem, mogą mocno zaskakiwać. Poznaj ciekawostki o tym, jak wygląda święto zmarłych w Hiszpanii.
Czytaj także: https://genialne.pl/swieto-zmarlych-w-meksyku-wyglada-niczym-bajka-coco-nie-ma-tam-miejsca-na-smutek/
Jak obchodzi się święto zmarłych w Hiszpanii?
Większość hiszpańskich tradycji związanych z tym szczególnym czasem, pochodzi z pogańskich wierzeń, ale nie tylko. Podstawą obchodów jest oczywiście wizyta na grobach bliskich i dekorowanie ich kwiatami, co praktykuje się również i u nas. W konkretnych regionach Hiszpanii jednak różnie podchodzi się do tego święta.
Przykładowo mieszkańcy Galicji obchodzą święto Samain, które ma celtyckie korzenie. Jest to czas końca żniw i początku zimy. Według tych wierzeń w nocy z 31 października na 1 listopada zanika granica między dwoma światami - żywych i umarłych. Podobnie, jak na Halloween, umieszcza się w wydrążonych dyniach świece.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwyczaj wyganiania złych duchów
Robi się to, aby żadne nieprzychylne dusze nie niepokoiły domowników. Przystraja się też domy. Na cmentarzach zaś nie brakuje ustawionych ławeczek, aby w spokoju móc kontemplować przy grobach bliskich. We wsiach organizuje się też całonocne modlitwy. Robi się również pierogi, aby przy mogiłach wspólnie je zjeść, wspominając tych, co odeszli.
Jest to dość ciekawy zwyczaj, którego w Polsce raczej się nie praktykuje. Hiszpania nie jest jedynym krajem, w którym na święto zmarłych biesiaduje się na cmentarzach z duszami bliskich. Podobnie robi się w Meksyku, gdzie ten czas jest naprawdę huczny i kolorowy! Cyganie też spotykają się razem i piją alkohol oraz "jedzą ze zmarłymi".
Ważnym elementem obchodów dnia zmarłych w Katalonii są kasztany, które się piecze, odprawiając przy tym modlitwy. Obchodzi się tam castanyadę, podczas której zjada się uroczysty posiłek. Ma on znaczenie symboliczne, kasztany i wino są formą komunii za dusze zmarłych bliskich. Oto główne różnice w porównaniu z obchodami w Polsce.