PoradyLajfhakiStosujesz ten patent na cmentarzu? Natychmiast przestań, bo upomni cię grabarz

Stosujesz ten patent na cmentarzu? Natychmiast przestań, bo upomni cię grabarz

Cmentarz
Cmentarz
Źródło zdjęć: © Getty Images
01.11.2023 13:33

Na cmentarzu trzeba przestrzegać zasad zapisanych w regulaminie. Jeśli jeszcze go nie czytałeś, powinieneś koniecznie nadrobić zaległości. Stosując jeden z popularnych patentów, narażasz się na spore nieprzyjemności.

Przed 1 listopada każdy stara się zadbać o czystość i porządek na grobach swoich bliskich. Aby ułatwić sobie to zadanie, wiele osób sięga po sprawdzone patenty. Niektóre z nich są stosowane od lat, a nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie. Właśnie tak jest z bardzo popularnym trikiem, który mimo swojej ogromnej popularności jest na cmentarzach zakazany. Praktykowanie go bardzo szkodzi cmentarnemu krajobrazowi.

Jakiego patentu nie można stosować na cmentarzu?

Wiele osób, by pozbyć się chwastów, które rosną wokół grobów, rozsypuje na ziemi sól. To patent znany od lat. Sól błyskawicznie wysusza chwasty i zapobiega ich ponownemu pojawianiu się przez długi czas. Niestety, większość osób nie ma pojęcia, że stosowania tej popularnej metody zwalczania chwastów zabrania cmentarny regulamin. Jeśli stosujesz ten patent, musisz liczyć się z tym, że grabarz może zwrócić ci uwagę, iż nie powinieneś tego robić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego stosowanie soli jest niedozwolone?

Sól uniemożliwia chwastom pobieranie wody z gleby, a przez to powoduje ich usychanie. Niestety tak samo wpływa również na wszystkie inne rośliny. Oznacza to, że jeśli rozsypiesz ją wokół grobu, zaszkodzisz również rosnącym w okolicy kwiatom, krzewom oraz drzewom. Sól ma również negatywny wpływ na retencję wody w glebie. Nagminne stosowanie na cmentarzu triku z solą powoduje, że rośliny marnieją, a krajobraz coraz bardziej pustynnieje. Jeśli nie przekonują cię argumenty ekologiczne, musisz wiedzieć, że sól może również zniszczyć powierzchnię nagrobka. Zanim następnym razem sięgniesz po biały proszek, warto zastanowić się, czy rzeczywiście pozbycie się chwastów jest warte takiej ceny. Szczególnie, że istnieją inne sposoby, by usunąć zielsko.

Jak "legalnie" pozbyć się chwastów na cmentarzu?

Jeśli chcesz usunąć zielsko, możesz zastosować proste domowe patenty, które nie zaszkodzą ani roślinności na cmentarzu, ani powierzchni nagrobka. Prostym sposobem jest wymieszanie jednej szklanki wody z dwoma szklankami octu. Umieść mieszankę w butelce ze spryskiwaczem i nanieś ją na chwasty, a szybko uschną. Alternatywą jest użycie boraksu. W tym przypadku do sporządzenia skutecznego oprysku na niechciane rośliny potrzebujesz czterech łyżek preparatu i dwóch litrów wody.

Do czego można używać soli na cmentarzu?

Choć nie możesz rozsypać jej wokół grobów, sól jednak przyda się na cmentarzu. Możesz wykonać dzięki niej prosty trik sprawiający, że znicze będą wolniej się spalać i jaśniej świecić. Wsyp odrobinę białych kryształków obok knota. Dzięki temu wkład wystarczy na znacznie dłużej niż zwykle.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także