Podlewam tym specyfikiem paprotki, a one odwdzięczają się bujnymi liśćmi

czym odżywić paprocie fot. getty images
czym odżywić paprocie fot. getty images

15.05.2023 10:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dowiedz się, czym odżywić paprocie i spraw, że Twoje rośliny będą wyjątkowo zielone. Ta domowa odżywka pobudzi jeszcze ich wzrost.

Paprotki powoli znowu wracają do łask. Jeszcze kilkanaście lat temu były prawdziwymi królowymi parapetów w urzędach, szkołach oraz domach. Później moda na nie przeminęła. Jednak obecnie znowu zadomawiają się w naszych czterech ścianach. To bardzo dobra wiadomość, gdyż paprocie wpływają pozytywnie na otoczenie. Dbają o prawidłowy poziom wilgoci w pomieszczeniach, a dodatkowo neutralizują niekorzystne promieniowanie emitowane przez telewizory czy komputery. Natomiast jeśli jej liście zaczynają żółknąć, a sama roślina przestaje rosnąć, to znak, że w powietrzu krążą szkodliwe substancje.

Czym odżywiać paprocie?

Jak każda roślina, paprocie też lubią dostać dawkę składników mineralnych. W tym celu sięgnij po zwykłe mleko. Ono zawiera wapń, który pobudza wzrost roślin i dba o ich właściwy rozwój. Dodatkowo sprawi, że grzyby nie będą rozwijały się w doniczce. Zrobienie nawozu z mleka jest bardzo proste. Najpierw weź litrowe naczynie i w wlej do niego szklankę mleka. Następnie pojemnik uzupełnij wodą. Płyn zamieszaj i podlewaj nim swoje paprotki raz w miesiącu. Zobaczysz, że ich kondycja dość szybko się poprawi.

czym odżywić paprocie, fot. gettyimages
czym odżywić paprocie, fot. gettyimages

Jakie warunki lubią paprocie domowe?

Oczywiście sama odżywka nie jest wystarczająca. Do prawidłowego rozwoju musisz paprociom zapewnić odpowiednie warunki. Te rośliny lubią stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła. Niektóre odmiany lubią też półcień (np. Nefrolepis, Ciemnotka, Płaskla łosioroga). Natomiast żadna paproć nie zniesie bezpośrednich promieni  słońca padających na jej liście. Wówczas szybko ulegną one poparzeniom. W warunkach naturalnych paprocie rosną na poziomie runa leśnego i wymagają wysokiej wilgotności powietrza. W związku z tym dbaj o regularne zraszanie ich liści, a także podlewanie (to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym). Do tego celu używaj wody odwapnionej. Paprocie tolerują kwaśne podłoże o niskim pH. Dlatego najlepszym wyjściem będzie kupienie dla nich odpowiedniej gleby w sklepie ogrodniczym. Podobnie możesz postąpić z nawozem, gdyż nie wszyscy chcą go przygotowywać samodzielnie.

czym odżywić paprocie, fot. gettyimages
czym odżywić paprocie, fot. gettyimages

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także