PoradyPodpaliłam zatyczkę od oleju. Mama się dziwiła, a teraz sama tak robi

Podpaliłam zatyczkę od oleju. Mama się dziwiła, a teraz sama tak robi

zatyczka do oleju fot. genialne.pl
zatyczka do oleju fot. genialne.pl
15.09.2023 12:49

Chyba każdy z nas to zna. Chcesz nalać na patelnię czy do sałatki tylko odrobinę oleju, a przez zbyt duży otwór wydostaje się go kilka razy więcej, niż potrzeba. Jest prosty sposób, by temu zaradzić. Wystarczy zastosować prosty trik, by zatyczka do oleju zmieniła się w funkcjonalny dozownik.

Gotowanie niesie ze sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest nalanie do potrawy odpowiedniej ilości oleju. Jeśli potrzebujesz go więcej, nie ma problemu. Gorzej jest, gdy musisz dodać tylko odrobinę. Oczywiście możesz kupić butelkę z dozownikiem i przelewać do niej tłuszcz, ale nie jest to konieczne. Istnieje prostsze i tańsze (w zasadzie darmowe) rozwiązanie. Wystarczy poświęcić kilka sekund, by w wygodny w użyciu dozownik zmieniła się tradycyjna, plastikowa zatyczka do oleju.

Jak zatyczka do oleju może zmienić się w dozownik?

Przerobienie zatyczki w dozownik jest bardzo łatwe. Odkręć olej i chwyć korek palcami tak, by trzymać za rant i mieć wygodny dostęp do jego górnej części. Następnie podgrzej zatyczkę za pomocą zapalniczki lub zapałki. Nie przykładaj płomienia zbyt blisko, by nie zaczęła się topić. Chodzi o to, żeby zrobiła się giętka, ale nie zmieniła kształtu. Kiedy plastik będzie już miękki, weź wykałaczkę i wsuń ją od spodu w nakrętkę, by stworzyć dzióbek. Powinien mieć długość przynajmniej 1 cm. Kiedy plastik ponownie zastygnie, odetnij górną część dzióbka, by powstał niewielki otwór. Nałóż korek na butelkę do oleju i gotowe! Kiedy będziesz potrzebować odrobiny oleju, nie odkręcaj butelki — skorzystaj ze swojego prostego dozownika. Dzięki niemu nigdy nie zalejesz sałatki ani innego dania zbyt dużą ilością tłuszczu.

zatyczka od oleju fot. screen ЗДОРОВОЕ ПИТАНИЕ / youtube
zatyczka od oleju fot. screen ЗДОРОВОЕ ПИТАНИЕ / youtube

Jak wykorzystać ukrytą funkcję zatyczki do oleju?

Większość osób o tym nie wie, ale zatyczka od oleju ma ukrytą funkcję, która także pozwala zapanować nad tym, ile tłuszczu wylatuje z butelki. Aby z niej skorzystać, musisz zachować zawleczkę, którą odrywa się, by otworzyć zamkniętą fabrycznie butelkę z tłuszczem. Odwróć ją do góry nogami i ponownie umieść na dawnym miejscu. Nie musisz obawiać się, że wypadnie. Jej uchwyt zahaczy się o ząbki rozmieszczone wokół otworu, co sprawi, że będzie dobrze się trzymała. Dzięki zastosowaniu tej sztuczki olej będzie leciał z butelki znacznie wolniej. W ten prosty sposób unikniesz nadmiernego zalewania tłuszczem przygotowywanych dań. Nie tylko będziesz gotować zdrowiej, ale też trochę zaoszczędzisz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także