PoradyLajfhakiPodwyżki cen nie ominęły również cmentarzy. Za miejsce w grobie 10 proc. drożej

Podwyżki cen nie ominęły również cmentarzy. Za miejsce w grobie 10 proc. drożej

miejsce na cmentarzu, fot. Pixabay
miejsce na cmentarzu, fot. Pixabay
26.10.2023 16:12

Skutki inflacji odczuwamy wszyscy, ale okazuje się, że nie omija nas ona nawet po śmierci. Sprawdź, ile kosztuje miejsce na cmentarzu.

Kwota 3,8 tysięcy złotych to spora suma, która pokryje miejsce spoczynku na 20 lat. W zależności od regionu stawka ta się zmienia, a w ciągu roku wzrasta o nawet 10%. Zdarza się też, że jako właściciele grobu zapomnimy ponowić opłaty, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Cóż, miejsce na cmentarzu wcale nie jest tanią inwestycją.

Ile kosztuje miejsce pochówku?

Wszystko zależy od miejsca oraz zarządcy cmentarza, jak również tego, czy miejsce pochówku to cmentarz parafialny, czy komunalny. Okazuje się, że pojedyncze miejsce w grobie ziemnym kosztuje rocznie blisko 150 zł w Warszawie. Mogłoby się wydawać, że cena za miejsce w kolumbarium na urnę będzie tańsze, ale niestety nic z tych rzeczy. W Łodzi zapłacimy za nie  191,30 zł za rok, co wcale nie jest małą kwotą za wieczny spoczynek. Opłaty te są jednak bardzo ważne ze względu na ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Według nich po 20 latach grób może być ponownie użyty, co wynika z umowy pomiędzy zarządcą a dysponentem pomnika. Jeśli nie wywiążemy się z tej płatności, grób może zostać przydzielony do pochowania w nim innych osób. Jednak wcześniej zarząd wysyła listowne zawiadomienie o tym, że należy ponownie uregulować należność za miejsce na cmentarzu.

cocoparisienne/pixabay
cocoparisienne/pixabay

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu parafialnym, a ile na komunalnym?

  • Na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie należy zapłacić 3780 zł za miejsce na 20 lat. Tamtejsze ceny bardzo mocno wzrosły na przestrzeni lat. Już w 2021 roku za murowany grób rodzinny trzeba było zapłacić 2240 zł. Groby ziemne to także dodatkowe opłaty, a w skali roku mogą one wynosić nawet do 112 zł. Okazuje się, że nieco taniej jest na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Warszawie — za tradycyjny ziemny grób rodzinny zapłacimy rocznie 1150 zł. Ten sam grób na Cmentarzu Wojskowym będzie kosztował 3600 za okres 20 lat. Pojedyncze miejsce w Alei Zasłużonych wynosi od 4080 do nawet 8400 zł.
  • Kraków nie pozostaje za stolicą w tyle, ale można tam opłacić z góry miejsce na cmentarzu aż na 50 lat, co kosztuje od 7991 do 11 484 zł. Natomiast opłata za 20 lat to 1496 zł.
  • Poznań to kwota od 9 do14 tysięcy złotych za aż 100 lat.
Warto wiedzieć, jak segregować odpady z cmentarza. Fot. Freepik
Warto wiedzieć, jak segregować odpady z cmentarza. Fot. Freepik

Źródło: "bankier.pl"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także