PoradyLajfhakiBędą nowe tablice rejestracyjne z literami XD, VW, czy PY na początku

Będą nowe tablice rejestracyjne z literami XD, VW, czy PY na początku

nowe tablice rejestracyjne fot. genialne.pl
nowe tablice rejestracyjne fot. genialne.pl

14.06.2023 20:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z początkiem zeszłego miesiąca zostały wprowadzone nowe tablice rejestracyjne. Stało się tak nie bez powodu. Okazuje się, że w miastach jest tak wiele samochodów, że skończyły się kombinacje, co wymusiło wprowadzenie nowych. Jednak tyczy się to tylko niektórych miast. Zobacz, jakich.

1 maja weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące rejestracji i oznaczania pojazdów. Kierowcy mogli być zdziwieni, widząc na ulicach nowe wzory tablic rejestracyjnych. Dowiedz się, czy też musisz je wymienić i jesteś do tego uprawniony.

Nowe tablice rejestracyjne

Zeszły miesiąc wprowadził niemałe zmiany w kwestii tablic rejestracyjnych. Dotyczą one tysięcy kierowców. Nie stało się tak bez powodu. Wzrost rejestrowanych pojazdów sprawił, że dla niektórych miast skończyły się możliwe kombinacje. Co to oznacza w praktyce i jak obecnie będą wyglądały wspomniane wyróżniki? Przykładowo dla Krakowa akronimem na tablicy nie będzie już KR, zastąpi go skrót KK, a dla Poznania już nie PO, a PY. Nie tyczy się to tylko tych miast. Oznakowanie dla Wrocławia również uległo zmianie z DW na DX. Z pewnością nie tylko sami właściciele nowych tablic rejestracyjnych, ale także i inni kierowcy na drogach będą musieli przyzwyczaić się do zmian.

nowe tablice rejestracyjne, fot. Wikimedia Commons
nowe tablice rejestracyjne, fot. Wikimedia Commons

Tablice rejestracyjne - zmiany przepisów

Powoli zmiany będą wprowadzane również w innych miastach. Okazuje się, że nowych samochodów przybywa w skali roku tak wiele, że problem braku oznaczeń dla starych tablic będzie dotyczył nawet całych województw! Dlatego odpowiedzialne za wydawanie tablic rejestracyjnych wydziały komunikacji już teraz przygotowują się na wypadek kolejnych braków. Przykładowo we wspomnianym wcześniej Krakowie, jeśli znów dojdzie do wyczerpania puli, wyróżnik, jaki pojawi się na tablicy, nie będzie zaczynał się od KR, ani KK, a od JR! Tak samo wygląda sytuacja dla niektórych województw, które zadziałały prewencyjnie. Województwo mazowieckie zadecydowało, aby używać wyróżnika litery A, a po wykorzystaniu możliwości, litery W. Wielkopolskie planuje zastępować używaną do tej pory literę P, na literę M. Co więcej, na zmiany przygotować muszą się też osoby mające zabytkowe pojazdy.

nowe tablice rejestracyjne, fot. Wikimedia Commons
nowe tablice rejestracyjne, fot. Wikimedia Commons

Zmiany w przepisach dla pojazdów zabytkowych

Właściciele zabytkowych pojazdów jednośladowych doczekali się w końcu wyczekiwanej zmiany. Wcześniej musieli jeździć na standardowych tablicach z białym tłem lub motocyklowych z żółtym tłem i grafiką zabytkowego pojazdu. Ze względu na rozmiar tych tablic od 1 maja w końcu zostaną one zmienione na prawidłowe tablice rejestracyjne przeznaczone rozmiarem do motorowerów zabytkowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także