Pokrusz i wrzuć do pralki z firankami. Niezawodny wybielacz idealny na święta
Świąteczne porządki dobrze jest zacząć nie tylko od mycia okien, ale także prania firan, które nie prezentują się najlepiej po zimie. Poszarzałe lub poplamione nie wyglądają reprezentacyjnie, a co gorsza sprawiają, że nasz dom wygląda brudno. Jak prać firanki, aby były białe? Do bębna wrzuć pokruszony składnik.
11.03.2024 18:49
Wiele osób po prostu pierze firanki tak samo jak inne tkaniny, a potem dziwi się, że nie są śnieżnobiałe. Pozostali wybielają firany tylko dwa razy do roku, a szczególnie przed świętami, ponieważ tak nakazuje ogólnopolska tradycja. Jeszcze inni unikają jak ognia prania firanek, ponieważ potem są pomięte i trzeba je prasować. Zamiast iść na skróty lub szukać wymówek, zastosuj skuteczny trik na pranie firanek, żeby były białe.
Co dodać do prania firan, żeby były białe?
Jeśli od zawsze do wybielania firanek stosujesz proszek do prania lub inne chemiczne preparaty, to popełniasz duży błąd. Te specyfiki nigdy dobrze nie wybielą firanek, a tylko odrobinę je odświeżą z pyłu, kurzu oraz brudu. Inwestowanie w drogie środki piorące mija się z celem, ponieważ do prania firanek lepiej sprawdzą się tanie, proste, a przede wszystkim skuteczne domowe patenty. Z pewnością teraz pomyślałeś o tym, aby wybielić firanki octem lub sodą oczyszczoną, ale tym razem wcale ich nie potrzebujesz. Poznaj, jak prać firanki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do prania firan dodaj materiałowy woreczek z rozkruszonymi skorupkami jaj, a mocno się zaskoczysz. Te niewinnie wyglądające bioodpady, które zazwyczaj lądują w koszu, podczas jednego cyklu prania sprawią, że firanki staną się śnieżnobiałe. Warto wzmocnić ich działanie standardowym proszkiem do prania oraz odrobiną płynu do płukania, który ma właściwości antystatyczne. Po wyjęciu z pralki od razu zauważysz, że twoje firany wreszcie są doprane, a przy tym będą mniej pogniecione niż zazwyczaj.
W czym moczyć firanki, żeby były białe?
Jeśli masz odrobinę więcej czasu, to koniecznie namocz firanki w wodzie z dodatkiem ultraskutecznych specyfików wybielających. Dzięki nim bez zbędnych kosztów i straty czasu szybko wypierzesz wszystkie zakurzone firanki na zbliżające się święta. Do namaczania firanek potrzebujesz 1 litra ciepłej wody oraz 5 łyżek sody oczyszczonej, która szybko rozprawi się z ich szarym kolorem, a przy tym je zdezynfekuje.
Ten naturalny wybielacz z kuchennej szafki nie tylko zrobi swoje, ale też nie uszkodzi delikatnej struktury materiału. Zamiast sody, do namaczania firanek, aby były białe, zastosuj także sól, wodę utlenioną, a nawet kwasek cytrynowy. Dzięki tym trikom prane firanki pozostaną śnieżnobiałe na długo!