NewsySeniorzy po 65. roku życia stracą prawo jazdy? Zmiany już w tym roku

Seniorzy po 65. roku życia stracą prawo jazdy? Zmiany już w tym roku

Prawo jazdy to ogromna wygoda i niezależność, ale także odpowiedzialność. Wielu kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń czyhających na nich za zakrętem, przez co ostrożności za kółkiem nigdy za wiele. Te zasady dotyczą także seniorów, którzy od wielu lat mają prawo jazdy. Jakie czekają na nich zmiany? Czy po 65. roku życia zabiorą seniorom prawo jazdy?

W tym roku seniorzy mający prawo jazdy mogą się zdziwić
W tym roku seniorzy mający prawo jazdy mogą się zdziwić
Źródło zdjęć: © Gettyimages | Jose Luis Pelaez Inc

11.03.2024 | aktual.: 12.03.2024 09:36

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, a dobry stan techniczny pojazdu to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Seniorzy, którzy mają prawo jazdy, są częstym widokiem na naszych ulicach, a większość z nich ma niemałe doświadczenie za kółkiem. Nie daje to jednak gwarancji, ponieważ umiejętności a stan zdrowia to zupełnie dwie różne kwestie. Jakie są planowane zmiany w prawie jazdy dla seniorów?

Jakie zmiany w prawie jazdy dla seniorów?

Zgodnie z zaleceniami Komisji Unii Europejskiej mają zostać wprowadzone w życie zmiany w kwestii prawa jazdy u emerytów. Według dyrektywy "wizja zero" do 2050 roku czeka nas całkowite wyeliminowane wypadków śmiertelnych na drogach krajów członkowskich. Co ma to wspólnego z seniorami za kółkiem? Według Komisji UE to właśnie kierowcy powyżej 65. roku życia są poważnym zagrożeniem na drodze. Statystyki nie popierają tego stanowiska ustawodawcy, ponieważ emeryci posiadający prawo jazdy powodują ich najmniej lub tyle samo co świeżo upieczeni kierowcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy to oznacza, że wszyscy posiadacze prawa jazdy powyżej 65. roku życia stracą uprawienia? Nie, ponieważ zostaną oni poddani obowiązkowym badaniom psychofizycznym, na których postawie podjęte zostaną dalsze decyzje. Emeryci, którzy spełnią określone normy, otrzymają prawo jazdy ważne na kolejne 5 lat z obowiązkiem ponownych badań po upływie 2 lat. Na czym testy kierowców seniorów będą polegać?

Co z kierowcami po 65. roku życia?

Seniorzy, którym zależy na zachowaniu prawa jazdy, będą musieli wykazać się sprawnością koordynacji ruchowej oraz psychicznej. Nie oznacza to jednak, że wszyscy niezależnie od stanu zdrowia będą dopuszczeni do kierowania samochodem. Ustawodawca opracował kilkanaście poważnych przeciwwskazań dla emerytów, którzy mają prawo jazdy i zmagają się z m.in. chorobami neurologicznymi np. Alzheimerem, demencją lub Parkinsonem, są po udarze mózgu, mają poważne choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet ubytek słuchu lub wzroku.

Co więcej, prawo jazdy nie zostanie przedłużone emerytom, którzy chorują na schizofrenię, depresję lub psychozę, nawet jeśli do tej pory nie zostały one zdiagnozowane. Natomiast seniorzy powyżej 75. roku życia, którzy chcą być aktywni na drodze, będą musieli badać się co roku. Nie warto na siłę udowadniać innym, a przede wszystkim samym sobie, że jest się w stanie prowadzić pojazd, kiedy zdrowie i witalność na to nie pozwalają. Wtedy prawo jazdy lepiej zostawić w portfelu.

Źródło: "Gazeta.pl"/"Superbiz.se.pl".

seniorzyprawo jazdyunia europejska