PoradyLajfhakiPokrusz i zalej wrzątkiem. Żaden domowy nawóz nie ma tylu składników odżywczych

Pokrusz i zalej wrzątkiem. Żaden domowy nawóz nie ma tylu składników odżywczych

nawóz do sadzonek fot. freepik
nawóz do sadzonek fot. freepik
13.06.2023 18:10

Stosujesz w swoim ogrodzie gotowe mieszanki nawozów? Kiedy poznasz nasz przepis na domowy nawóz do sadzonek, przestaniesz kupować sklepowe. Po jego zastosowaniu twoje uprawy będą bujne każdego roku. Zobacz, jak go przygotować.

Orzechy włoskie to nie tylko pyszny dodatek do ciast i deserów lub jako zdrowa przekąska. Z ich łupin możesz przyrządzić również domową odżywkę do roślin. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak stosować łupiny z orzecha włoskiego?

Łupiny orzecha włoskiego nie trzeba wyrzucać do kosza. Można je ponownie wykorzystać, choćby jako nawóz. Zasilisz nim nie tylko rośliny w ogrodzie, ale też te doniczkowe. To świetny i naturalny nawóz, który zawiera w sobie dużo fosforu, potasu, sodu, żelaza, a także cynku, manganu, wapnia, magnezu i miedzi. Stosuje się je na dwa sposoby: w całości wyrzucając na podłoże lub w formie proszku po rozdrobieniu. Jednak w porównaniu z chemicznymi nawozami, działa znacznie wolniej, jednak nie szkodzi środowisku, tak, jak te gotowe. Szybciej zadziałają łupiny zmielone niż te w całości.

orzech włoski w ogrodzie, fot. freepik
orzech włoski w ogrodzie, fot. freepik

Jak zrobić nawóz do sadzonek?

Naturalny nawóz z łupin orzecha włoskiego zrobisz w prosty sposób i wyjdzie ci to o wiele taniej, niż kupując gotowe nawozy w sklepie. Potrzebne do tego będą ci jedynie: łupiny 4 orzechów włoskich oraz gorąca woda. Oto instrukcja krok po kroku:

  • Weź łupiny z 4 orzechów włoskich.
  • Zalej je wrzątkiem.
  • Pozostaw do namoczenia na 4 godziny.
  • Gotową odżywkę stosuj u nasady sadzonek raz w tygodniu.

Dzięki temu nawozowi sadzonki będą zdrowe i odżywione. Dostarczysz im w ten sposób wszystkich niezbędnych składników odżywczych, niezbędnych do ich rozwoju.

Jak zrobić nawóz z łupin orzechów włoskich? fot. genialne.pl
Jak zrobić nawóz z łupin orzechów włoskich? fot. genialne.pl

Właściwości łupin orzecha włoskiego

Wiesz już, jak stosować łupiny orzecha włoskiego. Zdradzimy ci, jakie mają właściwości wobec roślin ogrodowych i doniczkowych. Łupiny tego rodzaju orzecha:

  • dostarczają roślinom składników odżywczych,
  • pobudzają ich kwitnienie,
  • wspomagają wzrost roślin,
  • wzmacniają ich odporność na choroby,
  • są barierą przeciwko szkodnikami.

Kiedy raz zastosujesz ten prosty i tani nawóz z łupin orzecha włoskiego, już nigdy nie zmienisz go na żaden inny - szczególnie gotowy zamiennik. Będziesz zachwycony otrzymanym rezultatem!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także