Te rośliny nie urosną, jeśli masz w ogrodzie drzewo orzecha włoskiego

Orzech włoski w ogrodzie to drzewo, które sprawia, że nie wszystkie rośliny chcą przy nim chętnie rosnąć. Co odpowiada za taki stan rzeczy?

orzech włoski w ogrodzie, fot. freepik
orzech włoski w ogrodzie, fot. freepik

30.05.2023 08:39

Wiele osób ma w swoim ogrodzie drzewo orzecha włoskiego. I nic dziwnego, gdyż jego owoce są niezwykle wartościowe oraz dość drogie (jeżeli chcemy je kupować w sklepie). W związku z tym posiadanie własnego drzewa orzechowego wydaje się doskonałym pomysłem. Jednak sprawa z tą rośliną wcale nie jest prosta.

Jak działa drzewo orzecha włoskiego na inne rośliny?

Musisz wiedzieć, że w liściach, łupinach i korzeniach orzechowca znajduje się juglon. To organiczny związek chemiczny, który ma negatywny wpływ na niektóre rośliny oraz owady czy zwierzęta. Największe jego stężenie znajduje się w jesiennych liściach oraz tych rosnących na starych już drzewach. Natomiast najmniej juglonu zawierają liście pojawiające się na wiosnę. Oczywiście juglon, który jest zamknięty w liściach jest nieszkodliwy. Jednak swoje toksyczne właściwości uwidaczniają się wtedy, kiedy dostanie się do gleby. Dzieje się tak na skutek wymywania go z liści podczas deszczu. Juglon wydzielają także korzenie czy łupiny zalegające na podłożu. Co więcej, do gleby dostaje się też jesienią, kiedy opadające liście zaczynają się rozkładać. I właśnie juglon, który przenika do ziemi, działa toksycznie na niektóre rośliny. Ten proces został nazwany zamieraniem orzechowym.

orzech włoski w ogrodzie, fot. freepik
orzech włoski w ogrodzie, fot. freepik

Jakich roślin na należy sadzić w pobliżu orzecha włoskiego?

Planując rozkład swojego ogrodu, miej na uwadze drzewo orzechowe. W jego pobliżu nie sadź: azalii, różaneczników, pomidorów, piwonii, krokusów, kapusty, grochu, tymianku, sosny, jeżyn, ogórków, ziemniaków, jabłoni, lipy, dębu, winorośli. Te rośliny są bardzo wrażliwe na juglon. On hamuje kiełkowanie ich nasion, ogranicza wzrost, a nawet spowalnia rozwój pędów czy korzeni.

Po drugiej stronie są rośliny, którym juglon nie wyrządzi krzywdy. Do tej grupy należą: wiśnie, tulipany, czarny bez, cebula, fasola, buraki, tuje, porzeczki, astry, paprocie, pierwiosnki, topinambur, jesion, trawy, lobelie. Natomiast dobra wiadomość jest też taka, że od drzewa orzecha włoskiego z daleka trzymają się komary, muchy, mszyce i mole. 

orzech włoski w ogrodzie, fot. freepik
orzech włoski w ogrodzie, fot. freepik