PoradyLajfhakiPolewam i czekam kilka minut. Stary silikon odchodzi bez użycia siły

Polewam i czekam kilka minut. Stary silikon odchodzi bez użycia siły

jak usunąć silikon, fot. Genialne/Getty Images
jak usunąć silikon, fot. Genialne/Getty Images

24.08.2023 10:43

Nie masz pojęcia jak usunąć stary silikon, który z biegiem czasu nie wygląda estetycznie? Możesz to zrobić bez użycia siły i narażania płytek na zarysowania. Potrzebujesz jedynie pewnego produktu z kuchennej szafki.

Silikon jest często używany jako forma izolacji oraz łączeń. Łatwo się go aplikuje, szybko zasycha, a na dodatek nie jest drogi. Mimo tych wszystkich plusów ma jedną uporczywą wadę — po dłuższym czasie zaczyna nieestetycznie wyglądać. Materiał żółknie a niekiedy nawet pleśnieje, więc co jakiś czas warto go zaaplikować od nowa. Wszystko brzmi dobrze, jednak jak usunąć stare łączenie, które w dalszym ciągu mocno trzyma? Odcinanie go nożykiem może mieć tragiczne skutki dla powierzchni. Istnieje inny, lepszy sposób.

Jak usunąć stary silikon?

Wiele osób decyduje się na wypełnianie małych przestrzeni silikonem, który dobrze spełnia swoją funkcję, a na dodatek jest trwały. W tym przypadku jego odporność może być zarówno wadą jak i zaletą, gdyż stary i brudny materiał bardzo ciężko usunąć. Większość decyduje się, by go wyciąć, lecz to niesie ryzyko porysowania sąsiednich powierzchni, jak płytki czy blat. Usunięcie go w bezpieczny sposób jest możliwe przy użyciu octu kuchennego, który ma bogate zastosowanie w codziennym sprzątaniu domu. Wystarczy, że przygotujesz miseczkę octu i kuchenny zmywak. Zalej silikon płynem, odczekaj kilka minut i zacznij pocierać gąbką. Kwas zawarty w occie ma działanie rozpuszczające i zmiękczające, więc powinien poluźnić chwyt między silikonem a powierzchnią, którą łączy. Inny sposób to namoczenie ścierki w substancji i pozostawienie jej na łączeniu na kilkanaście minut. Izolacja powinna zacząć odchodzić sama.

Obraz

Nie masz octu? Nic nie szkodzi

Jeżeli w twojej kuchni nie ma miejsca na ocet, a silikon dalej straszy w rogach zlewu, możesz posłużyć się zmywaczem do paznokci. Ważne by był z acetonem, czyli substancją silnie rozpuszczającą. Wystarczy polać starą izolację i nakryć np. folią aluminiową, by za szybko nie wyparował. Po pewnym czasie silikon zrobi się miękki i łatwy do usunięcia.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także