NewsyTo będzie bankomatowa rewolucja. Możesz dostać pomalowane banknoty. Oto co z nimi zrobić

To będzie bankomatowa rewolucja. Możesz dostać pomalowane banknoty. Oto co z nimi zrobić

Od 23 września w Polsce zaczną działać nowe bankomaty. Urządzenia mają być lepiej zabezpieczone przed złodziejami. Istnieje jednak ryzyko, że klient wypłacający gotówkę przez przypadek dostanie pomalowane banknoty. Wyjaśniamy, jak się zachować w takiej sytuacji.

Może się zdarzyć, że wyciągniesz z bankomatu pomalowane banknoty. Fot. Freepik
Może się zdarzyć, że wyciągniesz z bankomatu pomalowane banknoty. Fot. Freepik

21.09.2023 | aktual.: 21.09.2023 11:37

Nowe bankomaty to efekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sprzed 2 lat. Operatorzy urządzeń mają wymienić 40% z nich na takie, które barwią banknoty. To rozwiązanie ma być batem na przestępców, którzy mogliby próbować obrabować bankomat.

Dlaczego bankomaty będą wydawać pomalowane banknoty?

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA bankomaty mają być wyposażone w system IBNS (intelligent banknote neutralisation system). Jego zadaniem jest barwienie gotówki specjalną, trudną do zmycia farbą w przypadku wykrycia próby kradzieży. Chodzi o to, by zrabowana gotówka nie nadawała się do użycia. W Polsce liczba napadów na bankomaty na razie jest stosunkowo niewielka. MSWiA woli jednak dmuchać na zimne i zapobiec ewentualnemu wzrostowi liczby napadów. Jak wynika z danych Europolu, na całym kontynencie liczba takich zdarzeń rośnie. Zainstalowanie nowych bankomatów pozwoliło zmniejszyć liczbę przestępstw we Francji oraz Belgii. Zorganizowane grupy przestępcze przeniosły się z tych krajów na teren Niemiec, gdzie rozwiązanie z barwieniem banknotów farbą jeszcze nie funkcjonuje.

Pomalowane banknoty mają odstraszyć rabusiów. Fot. Pixabay
Pomalowane banknoty mają odstraszyć rabusiów. Fot. Pixabay

Co dla klientów oznaczają bankomaty barwiące pieniądze?

Teoretycznie klienci nie powinni obawiać się nowych bankomatów, ponieważ system barwiący opracowano tak, by reagował tylko na próbę kradzieży. Eksperci podkreślają jednak, że nie do końca wiadomo, czy sprzęt wykorzystujący farbę będzie działał prawidłowo. Może okazać się bardzo wrażliwy, co spowoduje, że przy tradycyjnej wypłacie z bankomatu klient otrzyma pomalowane banknoty. Zaleca się więc, by po odebraniu gotówki każdy obejrzał dokładnie otrzymane pieniądze. Jeśli zauważysz na nich ślady farby, nie powinieneś ich używać do żadnych płatności.

Eksperci tłumaczą, że pomalowane banknoty mogą przypadkowo trafić do klientów. Fot. Freepik
Eksperci tłumaczą, że pomalowane banknoty mogą przypadkowo trafić do klientów. Fot. Freepik

Co zrobić, jeśli dostaniesz pomalowane banknoty?

Jak wspomnieliśmy, pomalowane banknoty nie powinny być wprowadzane do obrotu. Jeśli sprzedawca zobaczy farbę na pieniądzach, jest zobowiązany niezwłocznie wezwać policję. Musi bowiem powiadomić organy ścigania o tym, że ktoś płaci pieniędzmi mogącymi pochodzić z przestępstwa. Jeśli urządzenie wydało ci zabarwione banknoty, musisz udać się do najbliższego oddziału Narodowego Banku Polskiego. Tam zostaną bezpłatnie wymienione na czyste i nadające się do użytku.