Pompon na czapce nie pojawił się znikąd. Powstał z myślą o jednej grupie zawodowej
Ciepła, miękka, pomaga przetrwać mroźne dni. To nieodłączny element zimowej garderoby. Oczywiście, chodzi o czapkę. Jednym z najmodniejszych, zimowych modeli jest ta z pomponem. Choć dziś pompon stanowi wyłącznie element dekoracyjny, kilkaset lat temu pełnił ważną funkcję.
Temperatury stają się coraz niższe. To najwyższy czas na wyciągnięcie ciepłej kurtki, szalika i czapki, która ochroni nas przed zimnem i wiatrem. Odpowiednio dobrana czapka może być dopełnieniem całej stylizacji. W sklepach znajdziesz modele w niemalże każdym kroju, kolorze i wzorze. Dużą popularnością cieszą się urocze czapki z pomponem. Mało kto wie, ale przeszło 200 lat temu ów pompon pełnił bardzo ważną rolę.
Pompon na czapce — do czego służy?
Przyjmuje się, że czapki z pomponem wynaleziono w XVIII wieku. Wszystko zaczęło się od francuskich marynarzy, którzy notorycznie uderzali głową o sufit pokładu. Aby temu zapobiec, na czapkach marynarskich zaczęto umieszczać puchaty pompon. Pomysł okazał się skuteczny, ale też i modny. Niedługo potem producenci odzieży zaczęli umieszczać pompony na zwykłych czapkach, które stały się niezwykle popularne. Nosili je zarówno młodzi ludzie, jak i osoby starsze, a pompon na dobre wszedł do świata ówczesnej mody. Historia pompona przypomina historię jeansów. Początkowo, legendarna firma Levis produkowała je z myślą o kowbojach i pracownikach fizycznych. Jeans to jedyny materiałem, który był odporny na otarcia i wysoką temperaturę. Niedługo później jeansy weszły do świata mody, podbijając serca milionów osób. Moda na nie trwa do dziś, a w samych Stanach Zjednoczonych sprzedaje się aż 450 ml par rocznie.
Najmodniejsza czapka w tym sezonie
Czeka cię zakup czapki i nie wiesz, jaki rodzaj wybrać? Od kilku lat najpopularniejszym rodzajem jest tzw. beanie. To klasyczna czapka z o nieco luźniejsze górze, zwykle z wywijanym brzegiem. Pasuje każdemu, niezależnie od kształtu twarzy. Można nosić ją prosto lub przechylić nieco do tyłu, tym samym nadając stylizacji nonszalancki efekt. Dokerka, zwana przez niektórych "złodziejką" to krótsza wersja beanie. Prezentuje się wyjątkowo stylowo i pasuje zarówno do sportowych jak i tych eleganckich stylizacji. Berety, kojarzące się z eleganckimi, starszymi paniami, przechodzą obecnie prawdziwy renesans i sięgają po nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni.