Popularny sposób wcale nie zadziałał. Bakterii z prania pozbyłam się inaczej
Grypa i przeziębienie dotykają coraz więcej osób. Trudno się temu dziwić, bowiem jesienna aura sprzyja chorowaniu. Po wyzdrowieniu powinno się zdezynfekować pościel. Jak to zrobić? Wyjaśniamy, jak pozbyć się bakterii z pościeli.
24.10.2023 12:14
Pranie to jedna z podstawowych czynności domowych. Ubrania umieszcza się w pralce, do szuflady przeznaczonej na proszek wsypuje się detergent i zmiękczacz, a następnie włącza się dowolny program, aby po kilkudziesięciu minutach wyciągnąć z bębna czyste ubrania. Niestety, zwykłe codzienne pranie nie pozbędzie się bakterii z tkanin. Trzeba je odpowiednio zdezynfekować. Podpowiadamy, jak to zrobić w tani i ekologiczny sposób.
Jak pozbyć się bakterii z tkanin?
Producenci pralek od lat namawiają nas do prania w jak najniższej temperaturze. Dzięki temu zużywamy mniej wody i prądu. Choć takie pranie jest ekologiczne, nie usuwa wszystkich bakterii, które bez przerwy osadzają się na ubraniach. Dlatego też pościel, ręczniki i bielizna wymagają specjalnego potraktowania, zwłaszcza po przebytej chorobie. Nie oznacza to, że musimy kupować drogie proszki o właściwościach antybakteryjnych. Wystarczy trzymać się kilku zasad. Pierwsza z nich dotyczy temperatury prania. To bzdura, że wystarczy prać w 40 stopniach. Grzyby i bakterie giną dopiero w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz zdezynfekować pranie, zadbaj o to, aby ustawić możliwie najwyższą temperaturę. Pamiętaj jednak o tym, że nie każda tkanina nadaje się do prania w takich warunkach i przed wrzuceniem jej do bębna, sprawdź metkę.
Zadbaj o pralkę. W ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie się bakterii
Choć mogłoby wydawać się, że pralka to jedno z najczystszych urządzeń w domu, prawda jest zgoła inna. Ze względu na to, że panuje w niej wysoka wilgoć, a bęben i guma mają ciągły kontakt z wodą, w środku pralki bez przerwy mnożą się bakterie. Raz w miesiącu przeprowadź więc dokładne czyszczenie sprzętu. Jak to zrobić? Wlej szklankę octu do przegródki na proszek, a następnie nastaw pranie na możliwie najwyższą temperaturę, nie wkładając przy tym żadnych ubrań do bębna. Ocet zdezynfekuje wnętrze pralki, sprawiając, że będzie sterylnie czyste. Nie zapomnij też o dokładnym wyczyszczeniu gum, zwłaszcza w środku. Przetrzyj je czystą gąbką nasączoną octem lub wybielaczem, a pozbędziesz się bakterii. A co z praniem? Jak zdezynfekować tkaniny? Zamiast proszku do prania użyj sody oczyszczonej. Zmiękczacz zastąp octem, który dodatkowo wyjałowi tkaniny. Jeśli chcesz nadać tkaninie przyjemny zapach, dodaj do przegródki kilkanaście kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego o właściwościach dezynfekujących.