Porządek w pokoju dzieci to nie mit. Zarobisz go w kilka chwil
Każdy rodzic wie, że wychowanie dziecka to test na cierpliwość i dyplomację. Jednak co, kiedy pokój malucha przypomina pobojowisko, a pociecha odmawia sprzątania zabawek? Wtedy spróbuj wyegzekwować porządek sposobem, a nie dyskusjami.
03.12.2023 10:25
Regularne sprzątanie to przykry, ale konieczny obowiązek. Dzięki niemu w domu nie tylko panuje czystość, ale też zyskujesz przestrzeń do życia. Już dzieci wiedzą, że nie jest to nic przyjemnego, przez co często próbują wymigać się od sprzątania. Nie można na to pozwolić, a tę czynność należy zamienić we wspólną zabawę.
Jak posprzątać pokój dzieci?
Zazwyczaj najwięcej jest tam zabawek, które maluch dostaje od bliskich przy każdej możliwej okazji. Bardzo często ma ich więcej, niż używa, przez co zabierają tylko miejsce. Dlatego zaproś dziecko do wspólnej ich segregacji, ale na początek wytłumacz mu zasady.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyrzucamy do kosza wszystkie popsute lub wybrakowane zabawki oraz gry, którymi już nie można się bawić, ani nikomu oddać. Bardzo często problemem dla rodzica są głośne lub świecące na miliony barw zabawki, które też powinny zniknąć. Ta sama melodia usłyszana milionowy raz z rzędu działa na nerwy. Równie ważne jest to, aby usunąć z pokoiku dziecka zabawki, które w realnym świecie nie są bezpieczne np. broń.
Czego jeszcze pozbyć się z pokoju dzieci?
Które dziecko nie lubi rysować lub malować? Miliony kredek, kartek, kolorowanek, farb i pędzelków mogą doprowadzić rodzica na skraj wytrzymałości. Rozwój malucha poprzez sztukę jest potrzebny, ale nie wymaga aż tylu artykułów papierniczych. Dlatego pozbądź się połamanych kredek, zaschniętych farb oraz flamastrów, a także uzupełnionych już kolorowanek. Dzięki temu zyskasz sporo przestrzeni, a twoja pociecha nawet nie zorientuje się, że zniknęły przedmioty, z których nie korzysta od dawna.
Jednak co z dziełami sztuki malca? Wielu nie ma serca wyrzucić ich do kosza. Dlatego przygotuj specjalną teczkę lub pudełko, w którym schowasz te pamiątkowe skarby. Kiedy dziecko dorośnie, będziesz mógł mu je pokazać, a wspomnieniom nie będzie końca.
Odświeżenie garderoby malucha
Kupowanie ubrań dla dziecka wygląda zupełnie inaczej niż u nas, ponieważ malec cały czas rośnie. Dlatego tak ważne jest przeglądanie jego szafy, a dzięki temu wielu rzeczy się pozbędziesz oraz będziesz wiedzieć, co dokupić. Pojedyncze skarpetki to często spotykany kłopot, dlatego warto wyrzucić je do kosza. To samo należy zrobić z mocno poplamionymi ubraniami, których już nie dopierzesz.
Bardzo często dziecko obdarowywane jest milionem ubranek, przez co szybko z nich wyrasta lub nie są one w naszym guście. Trzymanie ich w szafie zajmuje tylko miejsce, dlatego o wiele lepiej dać im drugie życie. Oddanie potrzebującym lub sprzedaż to najlepsze rozwiązanie.
Te porządki zajmą maksymalnie 30 minut, a jeśli odpowiednio je rozplanujesz, to z pewnością utrzymasz czystość w pokoju dziecka, bez poświęcania na to osobnego dnia.
Zobacz także