Dziś Dzień Kredek. Zrób dziecku frajdę, wykorzystując je w nietypowy sposób
"Kolorowe kredki, w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie" - to piosenka, którą śpiewa kolejne pokolenie dzieci. Zaśpiewaj ją razem ze swoją pociechą, ponieważ dziś przypada Dzień Kredki. Jak go świętować? Jak wykorzystać kredki w zabawie? Podpowiadamy.
22.11.2023 11:58
Kiedy postały kredki? Według naukowców pierwsze kredki pojawiły się w starożytności. Pomysłodawcą tego niezwykłego przyrządu był Pliniusz Starszy, rzymski uczony, który opisał technikę rysowania kredką woskową już w I w. n. e. Archeolodzy okryli również, że pierwsze "prototypy kredek" musiały powstać znacznie wcześniej, bo już 10 tys. lat temu. W trakcie wykopalisk na terenie Anglii odkryto skamieniały kawałek ochry o czerwonej barwie. Przypuszczają, że służyła do ozdabiania ciała.
Na przestrzeni lat ten niepozorny przyrząd stał się nieodłączną częścią naszego życia. Najczęściej używałeś jej pewnie w dzieciństwie, dając wyraz swojej kreatywności. Dziś możesz zrobić to samo, towarzysząc w twórczej zabawie swojemu dziecku.
Dzień Kredki. Jak zapewnić dziecku niezapomnianą zabawę?
22 listopada to w kalendarzu Dzień Kredki. To fantastyczny pretekst do zorganizowania zabawy z użyciem kredek. Nie masz pomysłu, w co mógłbyś się pobawić ze swoją pociechą? Śpieszymy z pomocą. W tym dniu porozmawiaj z dziećmi o kreatywności. Opowiedz im, na czym polega kreatywność i jak ważną rolę gra w życiu każdego człowieka. Komunikaty dostosuj do wieku dziecka. Staraj się mówić obrazowo, używając przy tym prostych przykładów. Pokaż maluchowi, że można wyrażać się poprzez tworzenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po rozmowie przejdźcie do zabawy. Zacznijcie od rysowania. Możecie wykorzystać do tego kolorowanki albo zwykle kartki. Rysujcie to, na co macie ochotę. W końcu ma to uruchomić w was pokłady wyobraźni. Nie ograniczajcie się tylko do kartek. Wykorzystaj rolki po papierze toaletowym, karton czy szary papier pakowy, który uwydatni kolory kredek.
Kolorowanie czy rysowanie to niejedyna czynność, którą można wykonać kredkami. Pamiętasz kalkowanie monet czy obrysowywanie rąk? To fantastyczna zabawa, którą większość z nas wspomina z uśmiechem na ustach.
Kredkowa jenga. Zabawa dla dużych i małych
Jenga to gra zręcznościowa polegająca na powolnym wyciąganiu niewielkich, drewnianych klocków z konstrukcji w taki sposób, aby nie runęła. Zamiast drewnianych klocków możesz wykorzystać do tego kredki. Zbierzcie wszystkie kredki, jakie macie w domu i ułóżcie z nich budowlę. Osoba, która wyciągnie jak najwięcej kredek bez naruszania konstrukcji, wygrywa. Kredkami można zastąpić grę w bierki. Poradzi sobie z nimi nawet trzy latek, a dzięki zabawie, poćwiczy chwyt szczypcowy.