Posadź przy ogórkach. Będziesz zbierać kilogramy z każdego krzaka
Zbliża się pora, którą miłośnicy ogórków lubią najbardziej - siania tych pysznych warzyw. Jednak, abyś mógł cieszyć się dorodnymi plonami, musisz zapewnić im odpowiednie warunki i sąsiedztwo. Podpowiadamy, z czym sadzić ogórki. Przyda się tutaj znajomość zasad siania i sadzenia warzyw!
Świeże, soczyste i pyszne domowe ogórki prosto z ogrodu. Czy może być coś lepszego do kanapki? Wydaje nam się, że nie. Jednak zanim będziemy cieszyć się ich smakiem, trzeba je najpierw zasadzić. Doradzamy, jak zrobić to dobrze, aby plony cieszyły Twoje oczy i podniebienie.
Kiedy sadzi się ogórki?
Warzywa te można uprawiać na dwa sposoby: z rozsady lub siewu do gruntu. Jeśli wybierasz pierwszy sposób, nasiona siej w drugiej połowie kwietnia. Sadzonki zaś przesadzaj do gruntu w połowie maja. Jeśli chcesz je siać od razu do gruntu, poczekaj do maja. Pamiętaj jednak o towarzystwie dla ogórków! Według zasady siania warzyw jedne są dla siebie korzystnym sąsiadem, inne zaś nie! Dlatego postaw na dobre planowanie, a unikniesz zmarnowania plonów. Sadząc ogórki, zostawiaj większe odstępy pomiędzy roślinami lub ich rzędami - to będzie przestrzeń dla ich sąsiadów.
Dobre sąsiedztwo ogórków
Oto lista dobrych sąsiadów ogórków, którzy współgrają ze sobą w ogrodzie. Bez obaw możesz te rośliny sadzić w ich towarzystwie. Wśród nich są warzywa, kwiaty i zioła. Oto one:
- aksamitka,
- bazylia,
- brokuł,
- buraki,
- cebula,
- czosnek,
- groch,
- fasola,
- kalafior,
- kapusta,
- koper,
- kukurydza,
- nagietek,
- sałata,
- seler,
- słonecznik
Zdradzimy Ci również, czego ogórki nie lubią. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnych błędów początkujących działkowiczów. Nielubianymi sąsiadami tych warzyw są ziemniaki i pomidory. Chociaż na talerzu ładnie się prezentują wspólnie i smakują, w ogrodzie raczej powinny siebie unikać. Pamiętaj też, aby nie sadzić ogórków w miejscu, gdzie rosły w poprzednim roku. Mogą się nie przyjąć.
Jak działa dobre sąsiedztwo dla ogórków?
Dobre sąsiedztwo ogórków ma wiele zalet. Przede wszystkim uchroni to warzywo przed chorobami i atakiem szkodników. Zadziała tak choćby czosnek - nasz naturalny antybiotyk. Podobne działanie wykazuje wobec ogórków bazylia, która zawsze uwodzi nas swoim zapachem. Kwitnące rośliny przyciągną zapylacze - co zwiększy plony. Sąsiedztwo grochu i fasoli wzbogaci ziemię w azot. Ich tyczki możesz użyć do prowadzenia ogórków, podobnie jak pędy kukurydzy oraz słonecznika.