PoradyLajfhakiPościel i obrusy krochmalę w pralce. Oszczędność czasu i brak bałaganu

Pościel i obrusy krochmalę w pralce. Oszczędność czasu i brak bałaganu

Pranie wiszące na balkonie
Pranie wiszące na balkonie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Aleksandr Zubkov
15.03.2024 11:18

Krochmal to mieszanina z wody i skrobi ziemniaczanej. Ten zabieg stosowany był przez nasze mamy i babcie. Czy wiesz, że tkaniny można krochmalić w pralce? Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu krochmalenie było popularnym zabiegiem, który stosowano do prania koszuli, pościeli czy obrusów. Ten prosty zabieg zabezpieczał tkaniny przed kurzem, brudem czy wilgocią, pozostawiając na nich charakterystyczną warstwę.

Chcesz cieszyć się białymi i sztywnymi zasłonami? Wykrochmal je w pralce. Ten prosty zabieg zapobiegnie zagnieceniom i przedłuży świeżość tkanin. Wyjaśniamy, jak krochmalić w pralce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest krochmal?

Krochmal to mieszanina wody z dodatkiem skrobi roślinnej, najczęściej ziemniaczanej. Wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, włókienniczym, kosmetycznym i farmaceutycznym, a także w gospodarstwie domowym. Kilkadziesiąt lat temu krochmalenie było popularnym zabiegiem. Stosowały go mamy i babcie do tkanin, najczęściej pościeli, firan, koszuli i obrusów. Krochmal tworzy specjalną warstwę ochronną, która zabezpiecza tkaniny przed kurzem, brudem i wilgocią, a także wyczuwalnie je usztywnia.

Jak krochmalić w pralce?

Krochmal to bardzo prosta, choć czasochłonna metoda konserwacji tkanin. Jeśli chcesz przygotować dom na zbliżającą się Wielkanoc, wykorzystaj krochmal do tradycyjnego prania. Jak krochmalić w pralce? Potrzebujesz gotowego krochmalu w płynie. Kupisz go w marketach i większości drogerii. Domowy krochmal mógłby zatkać przewody, a w skrajnym przypadku, doprowadzić do awarii urządzenia. Gotowy produkt jest równie skuteczny, a przy tym bezpieczny dla pralki.

Jak krochmalić w pralce? Możesz zrobić to na dwa sposoby. Wypełnij wannę ciepłą wodą i dodaj do niej markę gotowego krochmalu. Trzymaj się zaleceń producenta. W tak przygotowanym roztworze zanurz tkaniny i pozostaw je tam na 10-15 minut. Po kwadransie przełóż je do pralki i włącz wirowanie. Pamiętaj, aby ustawić jak najniższą ilość obrotów, żeby nie wypłukać krochmalu.

Drugi sposób jest znacznie prostszy. Wystarczy, że dodasz krochmal do przegródki przeznaczonej na płyn do płukania i włączysz płukanie. Ustaw jak najniższą ilość obrotów. Teraz już wiesz, jak krochmalić w pralce. Stosuj ten patent za każdym razem, gdy pierzesz firanki, obrusy czy pościel, a przedłużysz świeżość tkanin i nadasz im pożądanego kształtu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także