PoradyLajfhakiWysiew nasion w krochmalu to patent na drobne nasiona. Pożegnasz przerywanie roślin

Wysiew nasion w krochmalu to patent na drobne nasiona. Pożegnasz przerywanie roślin

wysiew nasion w krochmalu, fot. Getty Images
wysiew nasion w krochmalu, fot. Getty Images
09.07.2023 14:28

Krochmal to sprawdzony środek, który przedłuża trwałość pościeli czy firan. Jednak mało osób wie, że może przydać się także w ogrodnictwie. Podpowiadamy, jak wysiew nasion w krochmalu przyśpieszy ich wzrost.

Sposób jest prosty oraz przede wszystkim tani. Dzięki temu oszczędzisz czas i pieniądze, a także odniesiesz spektakularne efekty — jak doświadczony ogrodnik. Rośliny naprawdę lubią zawarte w krochmalu składniki odżywcze. Są im niezbędne do prawidłowego wzrostu. Sprawdź, jak przygotować krochmal pod wysiew oraz co można w nim siać.

Jak wysiewać nasiona w krochmalu?

Metoda ta wpłynie na gęstość wysiewu, czyli zwiększy odległość roślin względem siebie. W efekcie nie będą rosły w skupiskach, co dla wielu odmian jest niekorzystne. Na początku trzeba przygotować grządkę, czyli odpowiednio ją wypielić z chwastów, a następnie zrobić rowki, w których znajdą się nasiona. Krochmal robi się z 1,25 litra gorącej wody. Do niej należy dodać 1,5 łyżki skrobi ziemniaczanej rozrobionej w 250 ml wody. Dzięki temu w krochmalu nie pojawią się grudki mąki. Trzeba gotować go do zgęstnienia. Będzie gotowy wtedy, kiedy swobodnie zacznie spływać z łyżki. Kiedy krochmal wystygnie, to należy wsypać do niego nasiona i dokładnie wymieszać. Każde ziarno musi zostać równomiernie pokryte masą z mąki. Na koniec wystarczy przelać krochmal do pojemnika z dzióbkiem i wylewać do wcześniej przygotowanych rowków na grządce. Warto dodać, że mieszankę można przygotować nawet kilka dni wcześniej, co dodatkowo wzmocni jej działanie i zmiękczy łupkę nasion.

Tapioca starch or flour powder. White powdered tapioca starch in a wooden spoon and bowl, cassava root powder.
Tapioca starch or flour powder. White powdered tapioca starch in a wooden spoon and bowl, cassava root powder.

Korzyści z siana nasion w krochmalu

  • Zapewnisz ziarnom wilgoć.
  • Dostarczysz składniki odżywcze, takie jak m.in. witaminę C i B6, fosfor, potas, sód, magnez oraz wapń, jak również błonnik i aminokwasy.
  • Zwiększysz odporność na ataki szkodników i choroby grzybicze.
  • Nie będziesz musiał przerywać roślin.
  • Uzyskasz bardziej udane plony niż zazwyczaj.
  • Ochronisz strukturę nasion.
  • Przyśpieszysz oraz ułatwisz kiełkowanie.
Obraz

Jakie nasiona warto wysiewać tą metodą?

Najlepiej sprawdzą się małe ziarna, ponieważ dzięki krochmalowi nie będą rosły gęsto. Sposób ten sprawdzi się w przypadku:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także