PoradySprzątaniePralka ciągle się psuje? Zrób prostą rzecz, a wydłużysz jej życie

Pralka ciągle się psuje? Zrób prostą rzecz, a wydłużysz jej życie

Kobieta wkłada ubrania do pralki
Kobieta wkłada ubrania do pralki
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Guido Mieth
03.03.2024 10:13

Bez pralki nasze życie byłoby niezwykle trudne, a utrzymanie higieny niemożliwe. Jeśli od pewnego czasu zauważyłeś, że twoja pralka nie pracuje, jak powinna, wydaje dziwne dźwięki, a pranie wcale nie jest czyste i pachnące, to pora działać. Jak wydłużyć żywotność pralki? Pamiętaj o tym zabiegu, a urządzenie będzie spisywało się na medal.

Jeśli zastanawiasz się, ile lat może działać pralka, to z pewnością nie wiesz, jaki masz ogromny na nią wpływ. Nie warto czekać na pierwszą awarię, a zacząć działać już teraz. Urządzenie samo nie oczyści się z osadu, przykrego zapachu oraz zalążków pleśni. Więc zakasaj rękawy i zobacz, jak domowym sposobem wydłużyć życie pralce.

Jak wydłużyć żywotność pralki?

Pralka wymaga naszej uwagi, a to oznacza, że oprócz wrzucania do jej bębna ubrań, należy poddać ją konserwacji oraz systematycznemu czyszczeniu. W kwestii tego urządzenia obojętność jest naszym najgorszym wrogiem, który błyskawicznie doprowadzi do jej zepsucia. Do czyszczenia nie trzeba stosować drogich preparatów lub czekać na fachowca, ponieważ sami i bez dużego nakładu pracy oraz pieniędzy nadamy pralce drugie życie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W idealnym świecie o pralkę powinieneś dbać już od dnia zakupu, aby w jej wnętrzu nie zbierał się brud, kurz, a co gorsza pleśń. Zapominając o tym, możesz szybko zauważyć, że twoje pranie zaczyna śmierdzieć, a pralka podskakiwać i buczeć podczas cyklu prania. Zamiast udawać, że nic się nie dzieje, sięgnij po domowe środki czyszczące i zastosuj je, a podziękuje ci nie tylko twój portfel.

Domowy sposób na wydłużenie życia pralce

Jeśli zależy ci na wydłużeniu życia pralce, to sięgnij do kuchennej szafki po ocet, który jest najlepszym i najszybszym pogromcą brudu oraz pleśni. Ten niepozorny specyfik błyskawicznie zdezynfekuje, jak również wyczyści wnętrze pralki za gorsze. Wszystko, co musisz zrobić, aby wydłużyć żywotność pralki, to wlać ocet do bębna oraz szufladki urządzenia, a następnie uruchomić je "na pusto" w wysokiej temperaturze. Awarii pralki zapobiegnie soda oczyszczona, którą można stosować samodzielnie lub razem z octem. Po cyklu prania czyszczącego otwórz drzwiczki pralki i poczekaj, aż bęben wyschnie.

Tymi samymi domowymi detergentami wyczyść gumę pralki, ponieważ pod nią znajduje się najwięcej brudu, paproszków, a nawet pleśni. Nie bez znaczenia w tym, jak wydłużyć życie pralce jest odpowiednia higiena szufladki na detergenty. Mało osób wie, że wsypywany tam proszek pozostawia osad, a co gorsza gnije i nie pachnie zbyt dobrze. Najlepszym sposobem na umycie szufladki pralki będzie jej wyjęcie oraz namoczenie w ciepłej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Dzięki niemu zanieczyszczenia odejdą same, a ty maksymalnie wydłużysz żywotność swojej pralki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także