PoradyLajfhakiPosmaruj tym ciało, a szybko uśniesz nawet w upalną noc. Nie ma lepszego patentu

Posmaruj tym ciało, a szybko uśniesz nawet w upalną noc. Nie ma lepszego patentu

jak się dobrze wyspać w upał, fot. Getty Images
jak się dobrze wyspać w upał, fot. Getty Images

22.06.2023 17:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowanie organizmu. To właśnie nocy nasze ciało regeneruje się po całym dniu oraz przygotowuje na nadejście kolejnej doby. Dlatego sprawdź, jak się dobrze wyspać w upał.

Gorące dni to standardowy element lata. Najcięższe batalie prowadzimy z nimi w ciągu nocy, gdyż wówczas temperatura także nie spada. Nie pomaga wiercenie się na łóżku, otwarcie okna, a nawet spanie nago. Jest jednak jeden produkt, który pomoże ci zasnąć niczym suseł.

Triki na dobry sen w upalne noce

  • Na początek należy zabezpieczyć sypialnię przed nadmiernym nagrzaniem. Wystarczy pozamykać okna i zasłonić rolety lub zasłony. Ten sposób wykorzystują mieszkańcy krajów, gdzie wysokie temperatury występują cały rok.
  • Zawieszenie mokrych prześcieradeł w oknie to trik, który przyniesie upragnioną ochłodę.
  • Zakup wentylatora to znakomita inwestycja na lato, ponieważ za jego sprawą temperatura w pomieszczeniu szybko zmaleje.
  • Przed pójściem spać dobrze jest wyłączyć urządzenia elektroniczne, aby nie podwyższały swoją pracą temperatury w pomieszczeniu. Zazwyczaj mogą podnosić ją nawet o 1,2 stopnia C.
  • Materiały, z których wykonana jest pościel lub piżamy, to równie ważne elementy wpływające na dobry sen. Dlatego warto wybierać te z naturalnym składem np. bawełniane lub jedwabne, ponieważ zapewniają prawidłową wentylację ciała.
  • Wypróbuj trik, który sprawi, że oczy same będą się zamykać. Nasmaruj ciało balsamem z aloesem, który ma właściwości łagodząco-chłodzące. Można też wykorzystać butelkę zimnej wody, którą należy umieścić pod kolanami i innych pachwinach np. łokciowych.
Obraz

Temperatura to klucz do mocnego snu

Podczas snu regenerujemy się, ponieważ wtedy temperatura ciała obniża się o 0,5 stopnia i powinna być stabilna przez całą noc. Warto wiedzieć, że temperatura w sypialni musi być dostosowana do wieku osób w niej śpiących:

  • młodzież oraz ludzie w średnim wieku wysypiają się, kiedy wynosi ona od 16 do 19 stopni C;
  • niemowlęta, dzieci i osoby starsze najlepiej śpią w maksymalnie 20 stopniach C.

Jednak jak w tropikalne noce zapewnić taką temperaturę? Pod żadnym pozorem nie należy robić tego za dnia, dlatego lepiej otworzyć okno wieczorem na 15 minut, a problem z zasypianiem zniknie. Dobry, przewiewny materac potrafi odmienić sen, podobnie jak poduszka i kołdra. Dodatkowo można przygotować termofor z zimną wodą, który długo utrzyma niską temperaturę oraz zadziała niczym klimatyzacja.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także