PoradyLajfhakiPowinien być w każdym ogrodzie. To naturalny pogromca ślimaków

Powinien być w każdym ogrodzie. To naturalny pogromca ślimaków

sposób na ślimaki bez skorupy, fot. getty images
sposób na ślimaki bez skorupy, fot. getty images
03.08.2023 14:48

Wielu nie zdaje sobie sprawy, że istnieją naturalni pogromcy tych szkodników. Zazwyczaj żyją sobie spokojnie i wieczorami wyruszają na łowy, a na swoich kolcach wcale nie noszą jabłek. Sprawdź skuteczny sposób na ślimaki bez skorupy.

To właśnie jeże mogą pomóc w walce ze ślimakami, które niszczą uprawy. Te niepozorne zwierzątka kojarzone z jesienią to sprzymierzeńcy każdego ogrodnika, a wystarczy niewiele, aby zadomowiły się w okolicy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nocą zjada je tuptający jeż, to zaproś go do swojego ogródka.

Jeże, sposób na ślimaki bez skorupy

Zwierzęta te mają swoje ulubione przysmaki, do których zalicza się larwy, poczwarki owadów oraz ślimaki, a nawet myszy. Dlatego koniecznie trzeba mieć je po swojej stronie i nigdy nie wyrządzać im krzywdy. Dzięki pracy jeży można zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy, ponieważ pozbywają się one szkodników za nas. Każdy, kto mierzył się z plagą ślimaków, wie doskonale, ile czasu potrzeba, aby je zebrać lub odgonić z upraw. Natomiast ta mała kłująca kulka zrobi to pro bono, a dodatkowo będzie miała niezbędny pokarm. W ten sposób bez chemii lub wymyślnych pułapek pozbędziesz się ślimaków bez skorupy.

Hedgehog, (Scientific name: Erinaceus europaeus) European hedgehog in natural garden habitat with green grass.
Hedgehog, (Scientific name: Erinaceus europaeus) European hedgehog in natural garden habitat with green grass.

Jak zaprosić jeża do ogrodu?

Przygotowania należy rozpocząć od urządzenia ogrodu tak, aby był przyjazdy dla jeża. Dlatego pozostaw niezagrabione liście lub zapuść troszkę wyższy trawnik, a zjawi się on w mgnieniu oka. Zaprzestań także stosowania chemicznych środków na ślimaki, które mogą zagrażać także życiu jeża. Jeśli zje on szkodnika zatrutego metaldehydem, to sam może umrzeć.

  • Warto wiedzieć, że jeże uwielbiają gęste drzewa lub krewy zasadzone w formie żywopłotu. Bardzo często chowają się w nich, aby uniknąć kontaktu z innymi zwierzętami. Dlatego, jeśli w ogrodzie nie ma krzewów, to nic straconego. Jeżom wystarczą kupki z liści, drewna, a nawet kamieni, jeśli mają w środku pustą przestrzeń. Kawałek starej plandeki lub papy również się nada, jako miejsce schronienia. Jeże zimują, kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a budzą się dopiero na wiosnę, kiedy temperatura sięga od 15°C wzwyż. Dlatego późnym latem i jesienią są bardzo widoczne, ponieważ zbierają zapasy na zimę.
  • Wbrew utartym pozorom jeże są mięsożerne i zjadają wszystkie mniejsze od siebie zwierzęta od gryzoni, przez jaszczurki, żaby i oczywiście ślimaki bez skorupy.
  • Polują tylko w nocy, a z głodu mogą nawet przejść do 3 km. Z tego powodu można przygotować dla nich niewielkie przejścia w płocie lub murku.
  • W spokojnym miejscu przygotuj dla jeży wodopój, ponieważ potrzebują do życia świeżej wody.
A closeup shot of a cute hedgehog walking on the green grass
A closeup shot of a cute hedgehog walking on the green grass
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także