PoradyLajfhakiPrawdziwe księżniczki wśród kwiatów. Oto jak uprawiać lilie w ogrodzie

Prawdziwe księżniczki wśród kwiatów. Oto jak uprawiać lilie w ogrodzie

jak uprawiać lilie w ogrodzie, fot. Getty Images
jak uprawiać lilie w ogrodzie, fot. Getty Images
28.07.2023 16:21

W obecnym czasie pojawiają się na wielu rabatach, kusząc swoim oddłużającym zapachem i egzotycznym kształtem liści. Mimo to nie każdy wie, czego rośliny te potrzebują do wzrostu. Sprawdź jak uprawiać lilie w ogrodzie.

Kwiat ten ma wiele symboli i znany jest już od starożytności. Przez wieki wierzono w magiczne moce lilii. Miały one gwarantować płodność, dobrobyt oraz cnotliwość. Zazwyczaj można spotkać je w wielu odmianach oraz kolorach, a do dziś odkryto ponad 80 gatunków lilii. Pochodzą one z Azji, Europy oraz Ameryki Południowej.

Jak uprawiać lilie w ogrodzie?

Zanim zakupisz cebulki tych kwiatów, dowiedz się, jak prawidłowo je uprawiać. Należy poznać wszystkie wymagania lilii, aby rosły zdrowo.

  • Gleba dla tych kwiatów powinna być przede wszystkim żyzna i dobrze przepuszczalna. Warto pamiętać, że cebulka lilii potrzebuje stałej wilgotności ziemi, która nie doprowadzi do jej gnicia. Zaleca się, aby odczyn pH gleby wynosił między 5,5 a 6,5. Ważne jest także miejsce, w jakim zamierzamy posadzić kwiaty. Powinno być ono dobrze nasłonecznione i umiejscowione z dala od warzywnika.
  • Lilie sadzi się na jesień i można uprawiać je w doniczkach lub glebie. Podłoże należy przygotować minimum 2 tygodnie wcześniej. Warto zmieszać wtedy ziemię z kompostem, a cebulki sadzić na głębokości około 15 cm (w odstępach do 50 cm od siebie). Na koniec można wysypać ściółkę z np. torfu, kory lub słomy.
  • Kiedy rośliny zaczynają przekwitać, trzeba usunąć kwiaty, ale też pędy oraz liście. Na dodatek co 3 lata musimy wykopać cebulki i zasadzić w innym miejscu.
Obraz

Co jeszcze warto wiedzieć o liliach?

Jak w uprawie każdej rośliny, tak i w przypadku lilii ważne jest podlewanie. Kwiaty te potrzebują stałej wilgoci gleby szczególnie wiosną oraz latem. Należy pamiętać o tym, aby rośliny nie przelewać lub przesuszać, ponieważ to może spowodować zmarnienie lilii. Nawożenie jest równie ważne i powinno być wykonywane na 2 tygodnie przed rozkwitem kwiatostanów, a następnie co 10 dni po rozkwicie lilii. Warto korzystać wtedy z nawozu azotowego, mineralnego lub kompostu. Rozmnażanie lilii odbywa się dzięki cebulkom przybyszowym, które podczas przesadzania wystarczy oddzielić od macierzy i zasadzić w nowym miejscu. Lilie bardzo źle znoszą niskie temperatury powietrza, dlatego na zimę należy okryć je trocinami lub skoszoną trawą.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także