PoradyLajfhaki9 roślin, które lepiej trzymać z daleka od dzieci. Stanowią śmiertelne zagrożenie

9 roślin, które lepiej trzymać z daleka od dzieci. Stanowią śmiertelne zagrożenie

rośliny niebezpieczne dla dzieci, fot. Getty Images
rośliny niebezpieczne dla dzieci, fot. Getty Images
09.07.2023 20:36

Trwający sezon letni powoduje, że wiele osób z ogromnym zapałem przystępuje do zakupu i sadzenia roślin na balkonach czy tarasach. Niektóre krzewy czy sadzonki kuszą kształtami liści i kolorami kwiatów. Czasem jednak mogą okazać się niezwykle szkodliwe. Podpowiadamy, które rośliny są niebezpieczne dla dzieci.

Wiele roślin stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszych maluchów oraz futrzanych pupili. To wszystko ze względu na obecne w łodygach, kwiatach i liściach substancje toksyczne. Warto sprawdzić, których roślin nie należy mieć w domu.

Tych roślin nie kupuj. Są niebezpieczne dla dzieci

 • Aloes to popularny środek łagodzący zmiany skórne. Dla dzieci jest jednak bardzo niebezpieczny ze względu na ostre liście, którymi mogą wyrządzić sobie krzywdę. Natomiast u zwierząt aloes powoduje zatrucie pokarmowe.
 • Bluszcz jest rośliną pnącą, która najczęściej oplata płoty oraz ściany domów. Zawarta w niej saponina może powodować poważne zatrucie, podrażnić skórę i oczy oraz powodować halucynacje.
 • Lilie mają piękne i pachnące kwiaty o charakterystycznym kształcie oraz cieszą się niesłabnącą popularnością. Mimo to wywoływać mogą choroby nerek i podrażnić żołądek, powodując wymioty.
 • Oleander najczęściej hodowany jest w formie drzewka o kwitnących kwiatach. Po spożyciu powoduje ciężkie zatrucie pokarmowe, które może doprowadzić do śmierci.
 • Ostróżka to popularna roślina w przydomowych ogródkach, która wyróżnia się kolorowymi kwiatkami, ale jest bardzo niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Wywołuje nie tylko zatrucie pokarmowe, ale też problemy z układem oddechowym oraz widzeniem.
rośliny niebezpieczne dla dzieci, fot. Freepik
rośliny niebezpieczne dla dzieci, fot. Freepik
 • Konwalia jest silnie pachnącą rośliną, jednak jej spożycie powoduje problemy z sercem i układem krążenia, a doprowadzić może nawet do zatrzymania akcji serca.
 • Rododendrony zawierają w sobie groźne glikozydy wywołujące silne bóle oraz zawroty głowy.
 • Bieluń, a szczególnie jego nasiona, powodują omamy, duszności, wymioty, zaburzenia mowy i mogą doprowadzić do śmierci.
 • Cis, jego igły i owoce wywołują nagły spadek ciśnienia krwi oraz kołatanie serca.
Obraz

Pozostałe niebezpieczeństwa

Dla dzieci nie tylko rośliny stanowią poważne zagrożenie. Niebezpieczne mogą okazać się także przedmioty codziennego użytku.

 • Monety mogą bardzo łatwo znaleźć się w przewodzie pokarmowym dziecka, powodując zakrztuszenie i w konsekwencji śmierć. Nie wolno zostawiać ich w miejscach łatwo dostępnych dla maluchów.
 • Tabletki wyglądają jak cukierki, więc kuszą dzieci. Należy je trzymać zabezpieczone wysoko w szafkach.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także