PoradyLajfhakiPrezent dla nauczyciela na koniec roku: dawać czy nie dawać? Co na to etykieta?

Prezent dla nauczyciela na koniec roku: dawać czy nie dawać? Co na to etykieta?

Czy dawać prezent nauczycielowi na koniec roku? Fot. Genialne
Czy dawać prezent nauczycielowi na koniec roku? Fot. Genialne
07.06.2023 19:46

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego 2022/2023. To najlepszy czas na zastanowienie się nad stosownym podarunkiem dla nauczyciela. Sprawdź, czy dawać prezent nauczycielowi na koniec roku.

Warto pamiętać, że dawanie prezentów nauczycielom nie jest obowiązkowe, a stanowi tylko uprzejmy gest. Dlatego mile widziane są upominki "od serca", np. wykonane samodzielnie przez uczniów, które dotyczą życia klasy na przestrzeni lat. Dobrym pomysłem jest stworzenie laurki lub foto albumu podpisanego przez dzieci.

Jakim nauczycielom dawać prezenty?

Co roku pojawia się ten sam problem, który przyprawia rodziców i uczniów o bóle głowy. Wiele osób decyduje się na wręczenie jednego większego prezentu od wszystkich niż od każdego z osobna. Drugą sporną kwestią jest to, komu wręczać upominek i czy powinien być to tylko wychowawca? A może wszyscy uczący klasę nauczyciele? Najważniejsze przy wyborze prezentu jest zachowanie umiaru, który będzie stosowny do sytuacji. Od lat w szkołach panuje tradycja, która polega na wręczaniu wychowawcy podarku w podzięce za opiekę nad klasą. Jednak wiele osób zaczyna odchodzić od tradycji, twierdząc, że jest to praca, za którą nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie i nie ma potrzeby dawać mu prezentów. Z punktu widzenia savoir-vivre’u podarek nie powinien wprowadzić obdarowanej osoby w zakłopotanie. Dlatego warto przedyskutować tę kwestię wspólnie i wypracować najkorzystniejsze rozwiązanie, z którego każdy będzie zadowolony.

pleased young female teacher holding flowers with gift sitting at desk with school tools in classroom
pleased young female teacher holding flowers with gift sitting at desk with school tools in classroom

Jaki prezent wręczyć nauczycielowi na koniec roku?

Decydując się na wręczenie nauczycielowi podarku, trzeba skupić się na tym, aby nie był to drogi prezent, ponieważ nie jest to w dobrym tonie. Proponujemy drobne, a miłe prezenty:

  • kwiaty to klasyczne i sprawdzone rozwiązanie. Powinny być wręczane od całej klasy, aby nauczyciel nie czuł się zakłopotany. Dodatkowo warto wybrać skromniejszy bukiet, który będzie poręczny;
  • kawa, herbata i słodkości to również bezpieczna opcja, która nie będzie wielkim wydatkiem, a sprawi uśmiech na twarzy nauczyciela;
  • bony prezentowe na rozsądną kwotę również się sprawdzą, a najlepiej, jeśli będą to karty podarunkowe do księgarni lub sklepów z wyposażeniem wnętrz, a nawet drogerii kosmetycznych;
  • upominki samodzielnie przygotowane przez dzieci na pewno wywołają wzruszenie. Mogą być to plakaty, laurki, personalizowana koszulka albo foto album.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także