PoradyLajfhakiProsty test na kleszcze w ogrodzie. Dowiesz się, czy masz się czego obawiać

Prosty test na kleszcze w ogrodzie. Dowiesz się, czy masz się czego obawiać

test na kleszcze w ogrodzie fot. getty images
test na kleszcze w ogrodzie fot. getty images

19.05.2023 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ciepłe dni sprzyjają pojawieniu się kleszczy. Są one prawdziwym utrapieniem, szczególnie że w ostatnich latach nie było mroźnych zim. Czyhają one na nas wszędzie: w lasach, ogrodach, na trawnikach. Dlatego, jeśli nie chcesz ich spotkań w pobliżu swojego domu, zrób test kleszcze w ogrodzie.

Kleszcze to pasożyty, których lepiej unikać. Wiele ich osobników są nosicielami groźnej choroby - boreliozy. Możesz sprawdzić, czy pałętają się w Twoim ogrodzie. Wystarczy, że zastosujesz patent z użyciem białego ręcznika. Dowiedz się, jak go przeprowadzić!

Test na kleszcze w ogrodzie. Jak go wykonać?

Kleszcze to wyjątkowo paskudne pasożyty. To przede wszystkim nosiciele groźnej choroby, jaką jest borelioza. Dlatego lepiej nie mieć z nimi styczności. Bytują nie tylko w ogrodach, ale wszędzie tam, gdzie są trawy. Eksperci już alarmują, że ze względu na dość łagodne zimy, w tym roku możemy spodziewać się ich prawdziwej inwazji! Jeśli chcesz sprawdzić obecność tych pasożytów na swoim terenie, wykonaj test na kleszcze w ogrodzie. Potrzebny do tego będzie Ci biały ręcznik.

Jakie kolory przyciągają kleszcze? fot. getty images
Jakie kolory przyciągają kleszcze? fot. getty images

Kleszcze w tujach? Zrób test na pasożyty

Jeśli chcesz sprawdzić, czy kleszcze żerują w ogrodzie, choćby na ogrodzeniu z tui - zrób test. Przeprowadzisz go, wykorzystując trik z białym ręcznikiem frotte. Jak to zrobić? Nic trudnego! Weź biały ręcznik i przymocuj go do mopa lub kija. Następnie przeciągnij go po roślinach, trawniku i krzewach, czyli w miejscach, w których panują warunki sprzyjające obecności kleszczy. Jeśli pasożyty te opanowały już twój ogród, na pewno "wczepią" się w pętelki tkaniny ręcznika. Test na kleszcze zrób w dzień, kiedy jest wilgotno, a temperatura na zewnątrz waha się między 15 a 20 stopni. Pajęczaki nie znoszą wysokich temperatur i intensywnego światła słonecznego. Dlatego chętnie chowają się w gęstych krzewach i mocno zacienionych kryjówkach - najczęściej na wysokości 30-150 cm.

test na kleszcze w ogrodzie fot. getty images
test na kleszcze w ogrodzie fot. getty images

Ja pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Z pewnością nie chcesz, aby kleszcze gościły w Twoim ogrodzie. Dlatego dla bezpieczeństwa stosuj naturalne opryski oraz zasadź rośliny z poniższej listy. Zadziałają one odstraszająco na te pasożyty:

 • lawenda,
 • aksamitka,
 • trawa cytrynowa,
 • rozmaryn,
 • szałwia,
 • melisa,
 • oregano,
 • wrotycz pospolity,
 • złocień dalmatyński,
 • kocimiętka,
 • mięta cytrynowa,
 • tymianek.

W ogrodzie najlepiej jest je posadzić blisko miejsc, w których najczęściej przebywamy, wtedy będziemy mieli naturalną ochronę przeciw kleszczom!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także