DomRośliny doniczkoweProsty test pokaże, kiedy podlać kaktusa. Błąd może sprawić, że roślinka zmarnieje

Prosty test pokaże, kiedy podlać kaktusa. Błąd może sprawić, że roślinka zmarnieje

Kobieta w rękawiczkach przestawia kaktusa
Kobieta w rękawiczkach przestawia kaktusa
Źródło zdjęć: © Getty Images | Автор
30.11.2023 08:32

Nie masz "ręki" do roślin? Nie martw się, to tak jak wielu z nas. Na szczęście, w każdym sklepie ogrodniczym znajdziesz roślinę, która wybacza wiele błędów w pielęgnacji. Tak, chodzi o kaktusa.

Kaktus to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Stanowi prawdziwą ozdobę wnętrza, nadając mu nietypowego charakteru. Wybacza przesuszenie czy zmianę stanowiska, dlatego też wiele osób, które nie mają "ręki" do roślin, decyduje się na jej zakup.

Nie oznacza to, że kaktus nie wymaga żadnej pielęgnacji czy podlewania. Wręcz przeciwnie. Wyjaśniamy, jak dbać o kaktusy i kiedy je podlewać, aby roślina nieustannie zachwycała nas swoim wyglądem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pielęgnować kaktusy?

Kaktusy należą do rodziny goździkowców. Pochodzą z terenów Ameryki Północnej i Południowej. Naturalnie występują na pustyniach, gdzie przez większość roku panuje susza. Roślina nie potrzebuje wiele wody, bowiem przelanie może doprowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji, do całkowitego obumarcia.

Jak więc podlewać kaktusa? Najbezpieczniej jest podlewać go od spodu. Jak to zrobić? Do niewielkiego pojemnika wlej wodę, a następnie, włóż do niego doniczkę z kaktusem. Nawadnianie powinno trwać nie dłużej niż 3 minuty. Po tym czasie wyjmij roślinę i włóż ją z powrotem do osłonki. Zabieg powtarzaj tylko wtedy, kiedy gleba będzie całkowicie sucha — tuż przed podlaniem, włóż w ziemię palec na głębokość 2-3 cm. Jeśli nie wyczujesz choćby odrobiny wilgoci, to znak, że roślina potrzebuje podlania.

Nie podlewaj kaktusów kranówką. To może się dla nich źle skończyć

Podlewasz kaktusa kranówką? To duży błąd, bowiem w kranówce znajduje się dużo związków mineralnych, które mogą zaszkodzić roślinie. Najlepsza będzie taka, która jest miękka i lekko osolona. Nada się do tego przegotowana, odstana woda o temperaturze pokojowej.

Zastanawiasz się, jak przyśpieszyć wzrost kaktusa? Zapewnij mu odpowiednie stanowisko. Postaw go w miejscu, w którym pada jasne światło. Nie narażaj go jednak na kontakt z mocnymi promieniami słonecznymi, zwłaszcza w trakcie upałów. Wiosną i latem, w okresie intensywnego kwitnienia warto dokarmiać roślinę nawozem przeznaczonym do kaktusów. Kupisz go w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Zabieg powtarzaj nie częściej niż raz w miesiącu.

Raz w roku powinno się przesadzić roślinę. Jaką ziemię wybrać? Z pewnością nie nada się do tego ziemia uniwersalna, a nawet ziemia do roślin zielonych. Wybierz mieszankę dedykowaną kaktusom, która zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody. Boisz się, że przelejesz roślinę? Dodaj do ziemi nieco perlitu i umieść kaktusa w donicy z drenażem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także