PoradyLajfhakiPrzeczytaj, zanim wybierzesz się na groby 1 listopada. Nie wszyscy wiedzą, jak się zachować

Przeczytaj, zanim wybierzesz się na groby 1 listopada. Nie wszyscy wiedzą, jak się zachować

Odpowiednie zachowanie na cmentarzu, fot. Genialne
Odpowiednie zachowanie na cmentarzu, fot. Genialne
29.10.2023 15:51

Podczas corocznych wizyt na cmentarzu coraz częściej utwierdzamy się w fakcie, że ludzie nie potrafią się zachować. Głośne rozmowy, zawody w stawianiu rekordowej ilości zniczy czy też problemy z parkowaniem to jedynie wierzchołek góry lodowej. Zanim coś zrobisz, pomyśl o tym, czy nie przeszkadzasz innym.

Wszystkich Świętych to dzień, gdy na cmentarzach panuje niezły tłok, a co za tym idzie, pojawiają się zgrzyty między ludźmi. Wynikają głównie z braku kultury i niestosownego zachowania podczas odwiedzania grobów bliskich. Poznaj kilka zasad, których bezwzględnie trzeba przestrzegać podczas odwiedzania grobów zmarłych.

Jak się zachować na cmentarzu?

Wybierając się z całą rodziną na cmentarz, warto uświadomić bliskich, że nie są tam sami. Głośne rozmowy i torowanie alejek to częsty problem, który irytuje innych. W końcu każdy chce płynnego przemieszczania się z punktu A do punktu B. Rozmowy o prywatnych sprawach są równie nie na miejscu, bo ludzie dookoła chcą skupić się na modlitwie. Warto uszanować prywatność innych, więc gdy widzisz kogoś znajomego, nie zagaduj go niepotrzebnie. W tym dniu każdy chce mentalnie połączyć się z bliskimi zmarłymi. Na pogaduchy przyjdzie inna okazja. Sprawa będzie wyglądać nieco inaczej w przypadku osoby, która ma gorszy dzień i zdecydowanie potrzebuje twojego wsparcia.

Obraz

Święto zmarłych to nie zawody w stawianiu zniczy

Ostatnimi czasy wiele osób ma tendencję do stawiania zbyt wielu zniczy i kwiatów na pomniku. Bywają sytuacje, że trzeba ustawiać lampki na przejściu, co zdecydowanie utrudnia przemieszczanie się między grobami. Kiedy jedziesz na cmentarz, koniecznie sprawdź, czy masz wszystko ze sobą. Bieganie do samochodu po raz piąty nie będzie dobrze wyglądać i wywoła niepotrzebne zamieszanie. Kiedy już pozbierasz wszystko i zostanie ci plastikowa torba czy opakowanie po zniczach — weź je ze sobą! Zaśmiecanie cmentarza to postępek poniżej krytyki.

Jak zachować się na cmentarzu? fot. Pixabay
Jak zachować się na cmentarzu? fot. Pixabay

Odwiedzaj nie tylko raz w roku

Pierwszy listopada to ważny dzień dla wszystkich, a co z pozostałymi 364 dniami w roku? Groby powinny być odwiedzane regularnie, a nie tylko "od święta". W końcu tam znajdują się nasi bliscy, którzy opuścili ten świat już jakiś czas temu. Postawienie symbolicznego znicza poza świętami jest znacznie bardziej wartościowe niż zapalanie miliona świeczek tego jednego dnia.

Jak zachować się na cmentarzu? fot. Pixabay
Jak zachować się na cmentarzu? fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także