PoradySprzątaniePrzed myciem okien kup środek z apteki za 5 zł. Na święta będą błyszczeć z daleka

Przed myciem okien kup środek z apteki za 5 zł. Na święta będą błyszczeć z daleka

Mycie okien specjalnym środkiem.
Mycie okien specjalnym środkiem.
Źródło zdjęć: © Freepik | elen-nika
26.11.2023 17:02, aktualizacja: 27.11.2023 07:54

Czyste okna to wizytówka domu. Kiedy widać na nich zacieki i kurz, nie wygląda to zbyt estetycznie. Niestety wystarczy zaledwie kilka dni po generalnym myciu, a na ich powierzchni pojawia się brud. Aby temu zapobiec, wystarczy przygotować odpowiednią mieszankę myjącą, która działa jak bariera ochronna na szkło. Dzięki niej pożegnasz mycie szyb na długie tygodnie.

Duża ilość okien w domu bywa prawdziwym utrapieniem. Podczas sezonu grzewczego dym z kominów osiada na powierzchni szkła i tworzy osad, który mocno się odznacza. Zimową porą ciężko umyć okna, więc męczysz się z tym przykrym widokiem aż do wiosny? Na szczęście istnieje sprytny trik, dzięki któremu brud nie będzie chciał przyklejać się do powierzchni szyby. Sprawdź poniżej, jak wykonać odpowiednią mieszankę!

Mycie szyb nie musi być katorgą. Wystarczy odpowiednia technika

Jeszcze do niedawna nienawidziłam mycia szyb. Mimo ciągłego przecierania, pełno było na nich smug i zacieków, a ja załamywałam ręce, bo efekt był niewiele lepszy niż wcześniej. Po wielu próbach odkryłam, że wystarczy odpowiedni środek i technika, a szyby nie stanowią już problemu. Pierwsza złota zasada to uprzednie zmycie brudu przy pomocy wody z płynem do naczyń. Dzięki temu pozbywamy się większości kurzu i nie rozcieramy go później na powierzchni szkła.

Kolejna sprawa to odpowiedni detergent. Tutaj przewiduję dwie opcje, w zależności od tego, co akurat mam pod ręką. Jeśli kupiłam dobry płyn do szyb, korzystam z niego, lecz alternatywą dla tego środka jest woda z octem. Dwa te płyny (zmieszane w proporcji 1:1) dają genialną mieszankę, która oczyszcza, nabłyszcza i dezynfekuje. Poza standardowym czyszczeniem pryskam i przecieram okna jeszcze jednym specyfikiem. To on sprawia, że brud przestaje osiadać na powierzchni szkła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Płyn czyszczący do okien. Pożegnasz brud na wiele tygodni

Aby przygotować odpowiedni specyfik, musisz wybrać się do najbliższej apteki i kupić glicerynę farmaceutyczną. Jest to bardzo tani i łatwo dostępny produkt, który nabędziesz bez recepty. Kiedy twoje okna są już wypolerowane, dolej kilka łyżek płynu do wody i przetrzyj tym okna, a następnie wytrzyj je do sucha ręcznikiem papierowym.

Mycie okien za pomocą gliceryny
Mycie okien za pomocą gliceryny© Freepik | milaura

Gliceryna tworzy coś na wzór ochronnego filtra na szklanej powierzchni. Dzięki niej kurz przestaje osiadać, a na oknach pojawia się o wiele mniej smug. Trik z gliceryną można stosować przy każdym myciu. Ważne, by nakładać płyn bezpośrednio na czyste okna, które uprzednio zostały przetarte płynem do szyb lub mieszanką octu z wodą. To banalne, lecz skuteczne rozwiązanie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także