PoradyDomowe trikiPrzed Wielkanocą sypię kapustę kiszoną na dywan. Ludowy patent

Przed Wielkanocą sypię kapustę kiszoną na dywan. Ludowy patent

Czyszczenie dywanu kapustą.
Czyszczenie dywanu kapustą.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Getty Images | Dariusz Banaszuk, prasong.

18.03.2024 11:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czyszczenie dywanu to trudna sprawa, zwłaszcza dla osób mieszkających w bloku. Gruby dywan łatwo się brudzi, a jego czyszczenie wcale nie jest takie proste. Zamiast wydawać pieniądze na usługę profesjonalisty, wypróbuj tradycyjny sposób z wykorzystaniem kapusty kiszonej. Okazuje się, że polski przysmak ma działanie czyszczące!

Dywany mają mnóstwo zalet, lecz wizja czyszczenia sprawia, że wiele osób rezygnuje z ich zakupu. Owszem sklepy oferują sporo chemicznych środków, lecz większość z nich paruje wraz z wodą i trafia do naszych płuc. Niesie to poważne konsekwencje zdrowotne i dużo powikłań. Oddanie dywanu do specjalisty kosztuje tyle, co nowa wykładzina. Zamiast przepłacać, wypróbuj domowy trik z kiszoną kapustą, a czyszczenie dywanu będzie cię kosztować tyle, co nic.

Jak wyczyścić dywan? Postaw na domowe sposoby

Szorowanie dywanu wodą z mydłem nie brzmi najlepiej. Czasami plamy są tak utrwalone, że potrzebny jest mocniejszy detergent. Na wstępnie wyjaśniliśmy, dlaczego sklepowe produkty nie do końca zdają egzamin, a teraz poszukamy dla nich ekologicznej alternatywy, dzięki której czyszczenie dywanu będzie przyjemnością!

Na początku zastanów się, czy odpowiednio pielęgnujesz dywan? Codzienne odkurzanie powinno wejść w twoją rutynę. Jeśli masz zwierzaki, warto robić to nawet dwa razy dziennie! Pies po spacerze jest w stanie przynieść dużo piasku i brudu, który dosłownie wżera się we włókna dywanu. Odkurzanie i czesanie to podstawa, ale co w przypadku, gdy dywan jest brudny i trzeba go jak najprędzej wyczyścić? Wypróbuj kilka domowych sposobów.

Zacznij od triku z solą kuchenną. Wystarczy, że wetrzesz sól w plamy i pozostawisz na 10-20 minut. Po tym czasie możesz odkurzyć dywan, a sól powinna wyciągnąć większość brudu z włókien. Bardzo podobnie wypada soda oczyszczona, która poza oczyszczeniem usunie brzydki zapach kurzu. Czyszczenie dywanu w ten sposób jest zupełnie bezpieczne i ekologiczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyczyścić bardzo brudny dywan? Sięgnij po kapustę kiszoną

Pranie dywanu kapustą kiszoną to staropolski trik, który wykorzystywały nasze prababcie. Ważne jest, by korzystać z kapusty kiszonej, a nie zakwaszanej. Ta druga jest łudząco podobna, lecz ma w składzie ocet i nie została poddana procesowi kiszenia tak jak tradycyjny przysmak. Nie przejmuj się, jeśli masz marchew w kapuście — dywan się nie zafarbuje.

Czyszczenie dywanu kapustą jest banalnie proste. Na początku zwilż dywan mgiełką wodną i pozwól jej się wchłonąć. Weź worek kapusty i odciśnij nadmiar soku, a następnie wetrzyj kapustę w dywan. Pozostaw okład na 20 minut i zabierz się do usuwania kapusty. Ściągnij nadmiar warzywa szczotką, a później odkurz dywan z resztek. Kwas zawarty w soku kapuścianym rozpuści brud i usunie plamy, a dywan ponownie będzie cieszyć oko.

Sposób ma tylko jedną wadę, jaką jest mocny zapach kapusty. Kiedy dywan wyschnie, możesz przetrzeć go sodą oczyszczoną zmieszaną z kilkoma kropelkami olejku eterycznego. Soda usunie zapach, a olejek doda przyjemnej woni. Jak widzisz, czyszczenie dywanu nie jest wcale takie trudne! Odpowiednie środki i technika wystarczą, by go odświeżyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także