PoradySprzątanieZaniedbujesz ten element zmywarki? Nic dziwnego, że naczynia są niedomyte

Zaniedbujesz ten element zmywarki? Nic dziwnego, że naczynia są niedomyte

Zmywarka nie domywa naczyń? Pochyl się i wykonaj 2 czynności
Zmywarka nie domywa naczyń? Pochyl się i wykonaj 2 czynności
Źródło zdjęć: © Genialne | Genialne

17.03.2024 15:50, aktual.: 17.03.2024 16:32

Zmywanie naczyń jest dla wielu jednym z najbardziej znienawidzonych obowiązków domowych. Na szczęście od kilkunastu lat mamy na rynku zmywarki. Niestety urządzenia te czasami zawodzą. Podpowiadamy, jaka może być przyczyna niedomywania naczyń przez zmywarkę.

Zmywarki bez wątpienia są ogromnym ułatwieniem dla wielu gospodarstw domowych. Dzięki temu urządzeniu nie musimy tracić czasu oraz sił na ręczne zmywanie naczyń. Ogromną zaletą zmywarki jest również oszczędzanie zużycia wody, co jest korzystne dla naszych rachunków oraz planety. Ciekawostką jest, że pierwszą zmywarkę, która swoją konstrukcją najbardziej przypominała te znane nam obecnie urządzenia, skonstruował brytyjski inżynier — William Howard Livens. Było to już w 1924 roku. Pomimo upływu lat, producenci wcale nie doszli do ideału i wielu posiadaczy zmywarek zmaga się z problemem niedomytych naczyń. Podpowiadamy, jaki może być tego powód.

Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa naczyń?

Jeżeli twoja zmywarka nie domywa naczyń, to jest to sygnał, że twoje urządzenie na pewno nie działa tak jak powinno. Oczywiście jeśli wkładasz do zmywarki naczynia, na których znajdują się zeschnięte resztki jedzenia lub tłuszcz, to czasami może zdarzyć się, że jakiś talerz lub garnek nie zostanie dokładnie umyty. Jeżeli jednak po wyjęciu ze zmywarki większość lub wszystkie twoje naczynia wyglądają na brudne, to koniecznie musisz sprawdzić, czy nie zaniedbujesz pewnych elementów tego urządzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przed wezwaniem fachowca warto samemu skontrolować, czy spryskiwacze w twojej zmywarce nie są czasami zapchane resztkami jedzenia lub jakimiś detergentami. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie one odpowiadają za równomierne rozprowadzenie wody po naczyniach. Jeżeli spryskiwacze są w dobrym stanie, to koniecznie skontroluj filtry. Jak należy poprawnie to zrobić? Spokojnie, to wcale nie jest trudne!

Jak znaleźć i wyczyścić filtr w zmywarce?

W celu znalezienie filtra w zmywarce należy sięgnąć ręką na dno urządzenia. Następie należy go ostrożnie wymontować. Zazwyczaj da się go łatwo podnieść. Kolejnym krokiem powinno być dokładne wymycie go za pomocą wody oraz gąbeczki lub starej szczoteczki do zębów. Gdy filtr już obeschnie, to trzeba go ponownie zamontować w zmywarce. Należy jednak pamiętać, że przy kolejnym nastawieniu tego urządzenia warto ustawić program z najwyższą temperaturą mycia. Dzięki temu trikowi filtr dodatkowo się wyczyści.

Jeżeli twoja zmywarka nie domywa naczyń, to uszkodzony może być również dozownik detergentów lub grzałka, która jest odpowiedzialna za podgrzewanie wody. Tak naprawdę powodów niedokładnego mycia naczyń przez zmywarkę może być dużo więcej. Jeśli więc wyczyszczenie filtra oraz przepchanie spryskiwaczy nie przyniosło zamierzonych efektów, to polecamy skorzystać z pomocy fachowca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także