PoradyDomowe trikiPrzed wyjazdem posprzątaj i zostaw odkurzacz na środku pokoju

Przed wyjazdem posprzątaj i zostaw odkurzacz na środku pokoju

włamania do domu fot. genialne.pl
włamania do domu fot. genialne.pl
Adrianna Trusiuk
06.09.2023 20:50

Włamania do domu zdarzają się coraz częściej — tak wynika z ubiegłorocznego raportu Głównej Komendy Policji. Jak ustrzec się przed włamaniem? Czym zabezpieczyć mieszkanie? Rozwiewamy wątpliwości.

W 2022 roku Główna Komenda Policji opublikowała raport dotyczący włamań do domów. Statystyki mówią same za siebie — liczba wtargnięć stale rośnie. W ubiegłym roku doszło do aż 53 tysięcy włamań, z czego większość miała miejsce podczas wakacji. Jeśli wybierasz się na urlop, podpowiadamy, jak zabezpieczyć mieszkanie, aby uchronić się przed niechcianym rabunkiem.

Latem jest ich najwięcej. Wyjaśniamy, jak uniknąć włamania do domu

Puste, pozostawione bez opieki mieszkanie to marzenie każdego złodzieja. Choć mogłoby wydawać się, że w dzisiejszych czasach włamania są wręcz niemożliwie, prawda jest zgoła inna. Doświadczeni rabusie obserwują swoje "ofiary" tygodniami i tylko czekają, kiedy opuścimy dom na dłużej. Jak więc uchronić się przed kradzieżą?

Włamania do domu, fot. Adobe Stock
Włamania do domu, fot. Adobe Stock

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, niż dwa dni, zwróć się o pomoc do zaprzyjaźnionego sąsiada. Poproś go, aby raz dziennie zaglądał do twojego domu. Niech zapali światło i przez chwile pokręci się po pomieszczeniach. Dla złodzieja to znak, że ktoś przebywa w mieszkaniu, a to odstrasza ich od rabunku. Przed samym wyjazdem zrób zdjęcia wnętrza domu. Dzięki temu zyskasz pewność, że z wyposażenia na pewno nic nie zniknęło. Nie zapomnij o zamknięciu wszystkich okien. Złodzieje najczęściej przedostają się do wnętrza domu przez okno.

Zapal światło przed wyjazdem. W ten sposób odstraszysz rabusiów

Na czas wyjazdu pozostaw zapalone światło, np. lampkę nocną. Postaw ją przy parapecie. Z zewnątrz będzie wyglądało, jakby ktoś ciągle był w pomieszczeniu. Pamiętaj o tym, aby schować wszystkie dokumenty z wrażliwymi danymi i dostępami do kont bankowych, a także sprzęty takie jak laptop czy tablet. Jeśli nie masz w domu sejfu, na czas wyjazdu oddaj je zaufanej osobie.

Jest jednak jeszcze jeden patent, który warto stosować nawet wtedy, kiedy odpoczywamy w ogródku czy rozwieszamy pranie. Sprytny złodziej jest w stanie zakraść się do naszego domu w trakcie dnia. Dlatego też, za każdym razem, kiedy wyjdziesz z domu, choćby na chwilę, na środku pokoju postaw odkurzacz. Gdy rabuś dostanie się do domu i zauważy odkurzacz, od razu ucieknie.

odkurzacz na środku pokoju, fot. Genialne
odkurzacz na środku pokoju, fot. Genialne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także