PoradyLajfhakiPrzerabiam knot, a znicze palą się kilka dni dłużej. Niezawodny cmentarny trik

Przerabiam knot, a znicze palą się kilka dni dłużej. Niezawodny cmentarny trik

Co zrobić, żeby znicze dłużej się paliły? fot. Freepik
Co zrobić, żeby znicze dłużej się paliły? fot. Freepik
16.10.2023 08:45

Jesień to czas, gdy palimy dużo świec (zwłaszcza w pochmurne dni kiedy mrok zalewa nasze pomieszczenia zaraz po powrocie z pracy). Za kilka tygodni wypada święto zmarłych, gdy na grobach naszych bliskich będziemy stawiać symboliczne lampiony. Co zrobić, by znicze i świeczki dłużej się paliły?

Pierwszego listopada większość z nas wyruszy na cmentarze, by upamiętnić swoich bliskich, którzy odeszli z tego świata. Znicze palą się kilkanaście godzin, do momentu aż nie skończy się wosk, który podtrzymuje płomień. Istnieje kilka sposobów na przedłużenie trwałości zarówno świeczek dekoracyjnych jak i zniczy.

Co zrobić, żeby znicze i świece dłużej się paliły?

Podstawową rzeczą, jaką należy wykonać jest przycięcie knota. Im dłuższy, tym wosk szybciej się wypali, a ze świecy będzie się bardziej dymić. Skrócenie knota do maksymalnie 2 cm znacząco obniży poziom spalania, a świeca będzie dłużej użyteczna. Zadbaj o to, by powierzchnia wosku wypalała się w równomierny sposób. Jeśli widzisz, że jedna strona jest jeszcze twarda, podczas gdy druga rozpuściła się i jest niższa o centymetr, warto zrobić dodatkowy knot, który wyrówna spalanie wosku. Wystarczy głęboko wetknąć zapałkę w twardą część i zapalić jej czubek, a całość będzie się delikatnie tlić i poziom wypalenia szybko się wyrówna. Ostatnia kwestia, o której warto pamiętać, to nie trzymanie świecy w przeciągu. O ile znicz stoi na zewnątrz i jest to nieuniknione, tak świeca powinna mieć jak najmniej kontaktu z wiatrem. Niestabilny płomień opali brzegi, a wosk szybciej się stopi.

Obraz

Sklepowe świece są bardzo drogie — możesz je zrobić w domu za połowę ceny!

Jeśli nie chcesz wydawać mnóstwa pieniędzy na sklepowy produkt, wystarczy, że kupisz kilka artykułów i zrobisz świeczkę w domu. Na aukcjach internetowych są dostępne zestawy gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne elementy, jak wosk, knot, barwniki i olejki dodające zapachu. Zrobienie dekoracyjnego słoiczka to nic trudnego. Wykorzystaj jakiś słoik, który możesz owinąć wstążką, przykleić korę cynamonu czy cytrusy. Internet jest pełen inspiracji i od ciebie zależy jaki styl wybierzesz.

Co zrobić, żeby znicze dłużej się paliły? fot. Freepik
Co zrobić, żeby znicze dłużej się paliły? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także