Przekrój i połóż na podłodze w łazience na jedną noc

pułapka na rybiki fot. genialne.pl
pułapka na rybiki fot. genialne.pl
Adrianna Trusiuk

24.08.2023 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W twojej łazience pojawiły się niewielkie, bezskrzydłowe owady o srebrnym odwłoku? To rybiki cukrowe. Choć nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, nie są mile widzianymi lokatorami. Wyjaśniamy, jak zastawić pułapkę na rybiki.

Rybik cukrowy, zwany także srebrzykiem to owad tropikalny. Do Europy trafił wiele lat temu. Początkowo lokował się w piekarniach, gdzie panowała wysoka temperatura, jednak w szybkim czasie przeniósł się do mieszkań. Szczególnie upodobał sobie łazienki, bowiem w tym pomieszczeniu ma idealne warunki do rozwoju — jest w niej ciepło i wilgotno.

Czy rybiki są groźne dla człowieka?

Pułapka na rybiki, fot. Adobe Stock
Pułapka na rybiki, fot. Adobe Stock

Rybiki, jak każdy owad, mają wyjątkowo wyczulony węch. Niektóre zapachy je przyciągają, a inne przeciwnie, wręcz odpychają. Ten fakt można wykorzystać do pozbycia się niechcianych lokatorów. Jakich zapachów nie znoszą rybiki? Odstrasza je woń octu, sody oczyszczonej i cynamonu. Zaopatrz się w jeden z tych produktów, a następnie, zlokalizuj gniazdo rybików. Zrób to wieczorem, bowiem to właśnie wtedy srebrzyki są najbardziej aktywne. Kiedy uda ci się znaleźć gniazdo, posyp je sodą lub cynamonem bądź spryskaj je octem. Przestraszone rybiki szybko uciekną z zajmowanego przez siebie miejsca.

Pułapka na rybiki. Kosztuje gorsze, a działa cuda

Jest jeszcze jeden sposób na pozbycie się srebrzyków. Możesz zastawić na nie pułapkę. Potrzebujesz zaledwie dwóch rzeczy — folii i ziemniaka. Folię rozłóż tuż przy gnieździe lub w jakimś kącie w łazience wieczorem. Ziemniaka przekrój na pół i postaw na folii. Owady, zachęcone zapachem, szybko zgromadzą się wokół ziemniaka. Kiedy to zauważysz, złap folię z dwóch stron, złóż ją na pół i jak najszybciej pozbądź się jej z domu. Możesz zostawić też wydrążony ziemniak przeciętą stroną na folii, wtedy rybiki wejdą pod niego, zwabione swoim przysmakiem, jakim jest skrobia. Kiedy się tam przeniosą, łatwiej pozbyć się ich, zawijając ziemniaki folią.

Pułapka na rybiki, fot. Adobe Stock
Pułapka na rybiki, fot. Adobe Stock

Niestety, rybiki mają to do siebie, że lubią wracać do mieszkań. Możesz się ustrzec przed ponowną wizytą owadów. Wystarczy, że po każdej kąpieli będziesz wietrzyć łazienkę. Drzwi powinny zostać otwarte przez całą noc. Zaopatrz się też w olejek lawendowy. Rozcieńcz go z wodą i spryskaj nim ściany. Rybiki nie znoszą zapachu lawendy. W ten sposób odstraszysz je z pomieszczenia. Zniechęcone, szybko uciekną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także