PoradyLajfhakiPrzeprowadź jeden zabieg. Twoje czereśnie będą uginać się od owoców

Przeprowadź jeden zabieg. Twoje czereśnie będą uginać się od owoców

jak przycinać czereśnie, fot. Freepik
jak przycinać czereśnie, fot. Freepik
18.07.2023 14:58

Lato obfituje w sezonowe owoce, które są świetnym urozmaiceniem diety. Kluczem do obfitych plonów jest odpowiednia pielęgnacja i uprawa drzew owocowych. Sprawdź jak przycinać czereśnie.

Każda roślina wymaga odpowiednich warunków, aby mogła prawidłowo rosnąć. Niestety wiele osób zapomina o regularnym przycinaniu czereśni lub nie wie, jak robić to prawidłowo. Dlatego warto dowiedzieć się jak przeprowadzić ten zabieg.

Co przynosi przycinanie czereśni?

Przede wszystkim wzmacnia ono i formuje koronę drzewa. Na dodatek nadaje drzewu kształt oraz poprawia kondycję pędów, na których pojawiają się owoce. Przycinanie pozwala usunąć suche i chore gałęzie (na ich utrzymanie roślina niepotrzebnie traci energię i wartości odżywcze). One wpływają negatywnie na kondycję czereśni, ponieważ będzie się ona rozrastać bez dużych plonów. Prawidłowo rosnące drzewo powinno osiągnąć maksymalnie 4 metry wysokości.

Obraz

Kiedy i jak przycinać czereśnie?

W uprawie czereśni ważne jest wiosenne oraz letnie cięcie. Na wiosnę należy przycinać czereśnie zasadzone jesienią, kiedy drzewko nie jest zbyt duże na taki zabieg. Zrób to wtedy, kiedy jeszcze nie pojawiły się pąki. Jest to istotne, ponieważ brak pąków na drzewie sprawi, że sam zabieg cięcia nie odbije się negatywnie na owocowaniu. Natomiast po letnich zbiorach (między połową lipca a połową sierpnia) należy odciąć zbędne pędy lub konary. To najlepszy czas na mocne cięcie, które sprawi, że na wiosnę czereśnia okazale się rozwinie. Ważne jest, aby przycinać drzewko w dni słoneczne i suche, ponieważ wilgoć utrudnia ten zabieg. Do wykonania przycinania potrzebny będzie ostry sekator, dzięki któremu sprawie pozbędziesz się zbędnych pędów. Kluczową rzeczą jest kąt, pod jakim należy ciąć (rób to pod ukosem). Po skończonym zabiegu należy zabezpieczyć rany na czereśni maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z domieszką preparatu grzybobójczego.

oprysk na czereśnie, fot. gettyimages
oprysk na czereśnie, fot. gettyimages

Przycinanie czereśni młodych i starych

  • Młode czereśnie mają jeden albo kilka pędów. Dlatego należy przycinać go na około 80 cm nad ziemią. Natomiast kiedy jest ich więcej, to należy skracać je o 1/3 długości. Dopiero po około 3 latach można wypatrywać pierwszego owocowania.
  • Stare czereśnie powinno się ciąć po owocowaniu. Ważne jest, aby drzewko nie było zbyt rozgałęzione. Systematyczność w przycinaniu pozwala utrzymać czereśnię w dobrej kondycji.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także