Przestań wietrzyć pościel. Ten trik sprawi, że będzie świeża i pachnąca
Nie ma nic przyjemniejszego niż położenie się spać w czystej, wywietrzonej pościeli. Niestety, jesienią i zimą jest to bardzo utrudnione. Poznaj sprytny patent, dzięki któremu odświeżysz swoją pościel bez wystawiania jej na zewnątrz.
08.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 14:27
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy aż 1/3 doby. Pościel ma nieustanny kontakt z naszą skórą, przez co w trakcie snu osadzają się na niej resztki kosmetyków, martwego naskórka czy pot. To istny raj dla bakterii. Specjaliści zalecają, aby zmieniać pościel nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.
W międzyczasie powinno się ją odświeżyć, np. wietrząc ją na świeżym powietrzu. Niestety, późną jesienią i zimą nie ma to żadnego sensu, bowiem pościel będzie zimna i wilgotna. Zastanawiasz się, jak odświeżyć pościel w sezonie jesienno-zimowym? Zdradzamy sprytny patent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak odświeżyć pościel bez wietrzenia?
Na pościeli codziennie osadza się mnóstwo bakterii, które bez przerwy się rozmnażają. Wietrzenie zatrzymuje ten proces i to w zaledwie 15 minut. Niestety, nie każdy z nas może pozwolić sobie na wietrzenie pościeli, bowiem nie każde mieszkanie ma balkon. Sprawa wygląda podobnie, kiedy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Zaopatrzyć się w... sodę oczyszczoną. Wodorowęglan sodu wykazuje działanie odkażające, oczyszczające, wybielające, a do tego neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Kupisz ją w każdym sklepie spożywczym, jednak najlepiej jest zamówić ją przez internet w kilogramowym wiaderku. Ten składnik przyda ci się do odkamieniania armatury, wybielania prania czy wyczyszczenia kuchenki.
Jak odświeżyć pościel wykorzystując do tego sodę? Wystarczy, że posypiesz pościel grubą warstwą sody i pozostawisz ją tak na co najmniej 15 minut. Po kwadransie należy ją dokładnie strzepać z tkaniny.
Rozsyp na białą poduszkę. Będzie jak nowa
Sodę można wykorzystać do odświeżenia poduszek wypełnionych pierzem, bowiem nie nadają się one do wyprania w pralce. Podobnie jak w przypadku pościeli, należy rozsypać ją na poszewce i pozostawić na 15-30 minut, a po tym czasie dokładnie wytrzepać. Ten patent można wykorzystać do odświeżenia kanapy, materaca czy innych tapicerowanych mebli.