PoradyLajfhakiWyciągnij z pralki, zanim ją uruchomisz. Opłaty zmaleją w oczach

Wyciągnij z pralki, zanim ją uruchomisz. Opłaty zmaleją w oczach

Podpowiadamy, jak oszczędzać na praniu.
Podpowiadamy, jak oszczędzać na praniu.
Źródło zdjęć: © Genialne.pl
06.11.2023 12:35, aktualizacja: 06.03.2024 09:21

W dzisiejszych czasach niemal wszyscy zastanawiają się, jak oszczędzać, najlepiej nie wprowadzając przy tym drastycznych zmian w stylu życia. Okazuje się, że jest to możliwe. Wystarczy np. zmienić swoje podejście do prania, by dostawać niższe rachunki za prąd i wodę.

Wydawać by się mogło, że używanie pralki jest dziecinne łatwe. Ładujesz ubrania do bębna, dodajesz detergenty, włączasz i po sprawie. W rzeczywistości ten z pozoru prosty proces jest usiany pułapkami, które mogą cię sporo kosztować. Podpowiadamy, jak prać, żeby oszczędzać prąd, wodę, a co za tym idzie — również pieniądze.

Jak oszczędzać na praniu?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w czasie prania jest zbytnie przeładowywanie bębna. Jeśli masz w zwyczaju wypełnianie go po brzegi lub nawet upychanie w nim ubrań na siłę, powinieneś jak najszybciej to zmienić. Przepełniona pralka nie działa efektywnie. W związku z tym ubrania często nie są doprane (zostają na nich plamy lub brzydko pachną). To wymusza ponowne cykle prania, a więc zwiększa zużycie zarówno wody, jak i prądu. Aby tego uniknąć, zawsze sprawdzaj, czy do załadowanej pralki możesz swobodnie włożyć rękę. Jeśli tak, możesz spokojnie uruchomić urządzenie.

Innym częstym (i kosztownym!) błędem jest ustawianie zawsze najwyższej możliwej temperatury prania. Powinieneś pamiętać, że jej wzrost automatycznie zwiększa zużycie prądu. Im chłodniejszą wodę zastosujesz, tym mniejsze będą twoje rachunki. Odpowiedni dobór temperatury ma również wpływ na żywotność ubrań. Powinieneś sprawdzać zalecenia zamieszczone na metkach i stosować się do nich. Jeśli producent wskazał na konieczność prania np. w 30°C, nie powinieneś ustawiać wyższej temperatury, ponieważ tkanina może się skurczyć lub ucierpieć w inny sposób. Wtedy pieniądze wydane na zakup danej rzeczy zostaną po prostu wyrzucone w błoto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie są inne kosztowne błędy w czasie prania?

Myślisz, że większa ilość detergentu do prania zwiększy jego skuteczność? Wiele osób podziela ten pogląd, ale nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę wsypując więcej proszku lub wlewając więcej płynu do płukania, tylko marnujesz preparat, a wraz z nim pieniądze. Mało tego, jeśli przesadzisz z ilością detergentów, pralka nie będzie w stanie całkowicie ich wypłukać. W efekcie po wyjęciu z urządzenia tkaniny mogą być matowe lub nawet pokryte białawymi zaciekami, co wymusi ponowne pranie (i wpłynie na wysokość rachunków za prąd oraz wodę).

Jeśli chcesz wiedzieć, jak oszczędzać na praniu, powinieneś unikać jeszcze jednego błędu, który również wpływa na wysokość rachunków i szybsze zużywanie detergentów. Mowa o zbyt częstym praniu niektórych elementów odzieży. Nie wszystkie ubrania należy wrzucać do pralki po każdym użyciu. Oczywiście jest to konieczne w przypadku majtek, skarpetek, rajstop, strojów kąpielowych, piżamy (o ile nie nosisz pod nią bielizny) oraz odzieży sportowej. Pozostałe elementy garderoby powinieneś wrzucać do pralki wtedy, gdy poczujesz, że są przepocone lub zauważysz na nich plamy (choć te mniejsze możesz również usuwać punktowo).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także