PoradyJeśli popełnisz ten błąd, opalanie może skończyć się tragicznie. Zawsze sprawdzaj 1 szczegół

Jeśli popełnisz ten błąd, opalanie może skończyć się tragicznie. Zawsze sprawdzaj 1 szczegół

Czy wiesz, kiedy kończy się termin ważności twojego kremu do opalania? Jeśli nie, lepiej to sprawdź. Przeterminowany krem z filtrem może poważnie zaszkodzić skórze.

Przeterminowany krem z filtrem może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Fot. Genialne
Przeterminowany krem z filtrem może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Fot. Genialne

20.06.2023 17:38

Boleśnie przekonała się o tym jedna z użytkowniczek TikToka. Dziewczyna pokazała, jak wyglądała jej twarz po tym, jak przez przypadek użyła starego kremu. Nawet lekarze byli zszokowani tym widokiem. Data przydatności jest ważna nie tylko w przypadku żywności. Warto zwracać na nią uwagę również podczas korzystania z kosmetyków, w tym kremu do opalania. Jeśli przez przypadek naniesiesz na skórę przeterminowany preparat, możesz później bardzo tego żałować.

Dlaczego nie należy używać przeterminowanego kremu z filtrem?

Zasadniczo żadnego kosmetyku nie należy używać po upływie terminu ważności. Czas, przez jaki preparat można bez obaw stosować, producenci wskazują na opakowaniach. Szukaj oznaczenia otwartego słoiczka z cyfrą i literą "M" (to liczba miesięcy, kiedy kosmetyk po otwarciu zachowuje swoje właściwości). W przypadku kremów do opalania najczęściej jest to od 6 do 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że ten produkt wraz z upływem czasu stopniowo traci właściwości ochronne. Zostawianie tubki kupionej pod koniec lata na przyszły rok, może więc nie być najlepszym pomysłem. Co się dzieje, kiedy krem jest przeterminowany? Przede wszystkim traci wszystkie swoje właściwości. Dodatkowo staje się siedliskiem bakterii, grzybów oraz ich zarodników. Używanie takich preparatów jest więc sporym ryzykiem. Krem po terminie należy bezwzględnie wyrzucić. To samo trzeba zrobić z kosmetykiem, który co prawda nie przekroczył terminu ważności, ale zmienił zapach lub konsystencję. To niezawodne sygnały, że nie nadaje się do dalszego stosowania.

Przeterminowany krem z filtrem może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Fot. Freepik
Przeterminowany krem z filtrem może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Fot. Freepik

Jak przeterminowany krem z filtrem może zniszczyć skórę?

Konsekwencje stosowania przeterminowanych kosmetyków mogą być różne — od zaczerwienienia po poważne stany zapalne. Jak fatalnie może wpłynąć na kondycję skóry przeterminowany krem do opalania, przekonała się Megan Vacala. Dziewczyna opublikowała na TikToku filmik, na którym pokazała zdjęcia swojej twarzy po użyciu przeterminowanego kremu z filtrem i wyjściu na słońce. Czoło dziewczyny zostało poważnie poparzone i zmieniło się w jedną, wielką ranę. Jak relacjonuje tiktokerka, nawet lekarze byli w szoku, kiedy to zobaczyli. Megan zdecydowała się udostępnić nagranie, by ostrzec wszystkich przed używaniem starych kremów z filtrem. "Nie bądź głupi, sprawdź datę przydatności swojego kremu do opalania" - napisała w opisie filmu.

Jak prawidłowo przechowywać krem do opalania?

Aby krem do opalania dobrze służył ci przez całe lato, i nie tracił swoich właściwości, powinieneś go odpowiednio przechowywać. Czynniki takie jak wysoka temperatura sprawiają, że może zepsuć się jeszcze przed upływem terminu przydatności. Aby tego uniknąć, trzymaj krem w ciemnym i chłodnym miejscu, by nie był narażony na ciepło i  działanie promieniowania UV. Możesz rozważyć przechowywanie go z innymi kosmetykami w lodówce (najlepiej na drzwiach, gdzie jest najcieplej). Unikaj trzymania kosmetyku w wilgotnych miejscach. W czasie wyjść na plażę zawsze miej krem z filtrem w torbie umieszczonej w cieniu, by jak najmniej się nagrzał.