PoradyTa pieszczota jest dla psa prawdziwą torturą! Behawiorystka zdecydowanie to odradza

Ta pieszczota jest dla psa prawdziwą torturą! Behawiorystka zdecydowanie to odradza

przytulanie psa, fot. Freepik
przytulanie psa, fot. Freepik
21.06.2023 17:44

Tulenie poprawia ludziom humor i sprawia, że czują się kochani. A jak jest z psami? Okazuje się, że zupełnie inaczej! Przytulanie psa może go zestresować, a nawet wywołać u zwierzęcia wybuch agresji. Oto co na ten temat mówi behawiorystka.

Regularne przytulanie redukuje poziom stresu, reguluje oddech, rozluźnia mięśnie, dodaje energii, a nawet zmniejsza dolegliwości bólowe. Dlatego tak bardzo lubimy i powinniśmy się przytulać. Niestety nie zawsze to, co jest dobre dla nas, ma równie pozytywny wpływ na nasze czworonogi. Przytulanie psa nie jest wcale dobrym pomysłem. Wyjaśniamy, dlaczego lepiej postawić na inne pieszczoty.

Przytulanie psa to zły pomysł?

Takiego zdania jest brytyjska behawiorystka Patricia McConnell, która prowadzi blog The Other End Of The Leash (z ang. Drugi koniec smyczy). Specjalistka od psich zachowań uważa, że czworonogi nie lubią być ściskane i obejmowane. Z tego powodu nie odbierają przytulania — jak nam się zwykle wydaje — jako przyjemnej pieszczoty. Jest to dla nich bardzo stresujący moment.

Przytulanie psa nie jest najlepszym pomysłem. Fot. Freepik
Przytulanie psa nie jest najlepszym pomysłem. Fot. Freepik

Jakie skutki może mieć przytulanie psa?

To, co nam wydaje się przyjemne, dla psa może być prawdziwą torturą. Nie zdziw się, kiedy na przytulanie twój pupil zareaguje gwałtownie i agresywnie. To bardzo prawdopodobne szczególnie w przypadku niektórych ras psów, takich jak owczarki, rottweilery oraz dobermany. Przedstawiciele ras obronnych z natury są niespokojni oraz podejrzliwi. Jak czytamy w serwisie WP Kobieta:

W momencie uścisku (w szczególności dość silnego) poziom jego stresu może zacząć wzrastać, a wtedy zwierzak zacznie nerwowo szukać drogi ucieczki. Może też stać się agresywny — zacząć szczekać, warczeć, a nawet gryźć.

Jakie pieszczoty wolą psy?

Psy często przychodzą do swoich właścicieli i domagają się pieszczot — ocierają się o nogi, wskakują na kolana, liżą itp. To naturalne, że chcesz w takiej sytuacji okazać pupilowi swoją miłość. Jak to zrobić, skoro przytulanie odpada? Nasi czworonożni przyjaciele uwielbiają głaskanie pod brodą i za uszami, a także po karku oraz bokach ciała. Nie przepadają natomiast za łapaniem za głowę i dotykaniem łap. Dobrym pomysłem na okazanie psu uczuć jest również zainicjowanie wspólnej zabawy czy zabranie go na długi spacer.

Przytulanie psa zastąp lepiej innymi pieszczotami lub zabawą. Fot. Freepik
Przytulanie psa zastąp lepiej innymi pieszczotami lub zabawą. Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także