PoradyWymieszaj 2 składniki, a muszki owocówki wręcz wyparują. To prosta i skuteczna pułapka

Wymieszaj 2 składniki, a muszki owocówki wręcz wyparują. To prosta i skuteczna pułapka

pułapka na muszki owocówki, fot. Genialne.pl
pułapka na muszki owocówki, fot. Genialne.pl
12.06.2023 17:41

Są małe, ale potrafią być prawdziwym utrapieniem. Kiedy pojawią się w domu, trzeba szybko działać, by nie zanieczyściły wszystkich owoców. Dobrym rozwiązaniem jest domowa pułapka na muszki owocówki. Podpowiadamy, jak ją zrobić.

Muszki owocówki (nazywane również meszkami) mają zaledwie ok. 2-3 mm. Żyją krótko, ale szybko się rozmnażają, a jedna samica może złożyć nawet 20 jaj. Z tego powodu ich pojawienie się w domu może być sporym problemem. Na szczęście łatwo pozbędziesz się owadów, robiąc prostą pułapkę. Potrzebujesz tylko kilku rzeczy.

Skąd w domu biorą się muszki owocówki?

Muszki owocówki, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się zwabione owocami. Owady te, kiedy tylko wyczują ich zapach, wlatują przez okna, które wiosną i latem mamy zwykle otwarte. Zapach octu owocowego to dla nich sygnał, że w okolicy znajduje się pożywienie oraz dogodne miejsce do składania jaj. Podobnie reagują na woń nadpsutego jedzenia. Właśnie dlatego muszki najczęściej pojawiają się w kuchni, gdzie mają na czym żerować. Niestety dla ludzi oznacza to spore problemy. Owady zanieczyszczają żywność, a także przenoszą na nią liczne bakterie, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Produkty, na których żerowały, trzeba więc wyrzucić. Koniecznie należy też podjąć działania, by pozbyć się małych intruzów.

Pułapka na muszki owocówki szybko rozwiąże problem z insektami. Fot. Freepik
Pułapka na muszki owocówki szybko rozwiąże problem z insektami. Fot. Freepik

Pułapka na muszki owocówki

Domowa pułapka na muszki owocówki to prosty i skuteczny sposób, by szybko pozbyć się owadów zanieczyszczających żywność, a także kąsających domowników. Możesz ją wykonać na kilka sposobów.

  • Pokrój owoce lub ich skórki i włóż do miseczki. Następnie przykryj ją folią spożywczą. Zrób w folii kilka niewielkich dziurek. Muszki będą wlatywać przez nie do miski, ale nie będą mogły się z niej wydostać. Kiedy owady będą w naczyniu, po prostu opróżnij je do kosza znajdującego się poza domem.
  • Połącz ocet jabłkowy (możesz wybrać inny ocet owocowy lub sok) z płynem do naczyń i umieść w okolicy miejsca żerowania muszek owocówek. Słodki zapach zwabi owady, a płyn do naczyń spowoduje ich śmierć. Kiedy wszystkie muszki utopią się w pułapce, wylej jej zawartość do toalety i spłucz od razu.
  • Potraktuj insekty strumieniem gorącego powietrza z suszarki do włosów. Ciepło szybko je uśmierci. Możesz również spróbować zebrać meszki odkurzaczem, ale wyłapanie wszystkich będzie trudnym zadaniem.
  • Zapal w kuchni świecę zapachową. Muszki przegonią zapachy: lawendy, mentolu, goździków oraz migdałów.

Jak zabezpieczyć dom przed powrotem muszek owocówek?

Aby muszki owocówki nie wróciły, zadbaj o czystość i higienę w kuchni.

  • Od razu wyrzucaj resztki jedzenia.
  • Nie trzymaj również na wierzchu brudnych talerzy.
  • Pamiętaj o zabezpieczaniu pokrojonych owoców.
  • Skórki od razu wrzucaj do zamykanego kosza.
  • Regularnie wyrzucaj śmieci.
  • Zdarza się, że insekty rozmnażają się w rynnach, więc regularnie sprawdzaj, czy są odpowiednio udrożnione.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także